Policja mierzy odległość między autami. Jeśli tak robisz, narażasz się na wysoki mandat

Policja mierzy odległość między autami. Jeśli tak robisz, narażasz się na wysoki mandat

warszawa korek marsz niepodległości

Podaj dalej

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej we Wrocławiu przeprowadzili kolejne działania pn. „Dystans”. Policjanci kontrolowali czy kierujący przestrzegają przepisów w zakresie utrzymania prawidłowych odstępów od poprzedzanego pojazdu. Mundurowi wykorzystywali do tego urządzenie w trybie pracy DBC (Distance Between Cars) mierzące odległości pomiędzy autami osobowymi i ciężarowymi.

Funkcjonariusze z wrocławskiej drogówki przeprowadzili kolejne działania mające na celu kontrole kierujących, którzy niestosują się do obowiązku utrzymania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Akcja prowadzona była tak, jak poprzednie na podwrocławskim odcinku autostrady A4.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w km/h”. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

korek kierowca samochód

Policjanci kontrolowali zarówno kierujących pojazdami osobowymi, jak i ciężarowymi, którzy nie stosowali się do obowiązku utrzymania wymaganego odstępu. We wszystkich przypadkach odstępy pomiędzy pojazdami były mniejsze niż połowa prędkości, z którą się poruszali. Policjanci we wszystkich pomiarach używali urządzenia działającego w trybie pracy DBC (Distance Between Cars).

Łamiący przepisy kierowcy zostali ukarani przez mundurowych w sumie ośmioma mandatami karnymi na łączną kwotę 2400 złotych. Mandat, jaki przewidziany jest za to wykroczenie w ruchu drogowym, zawiera się pomiędzy 300 a 500 złotych. Te oraz poprzednie działania, zgodnie z zapowiedziami, były jednymi z wielu tego typu, które prowadzić będą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP we Wrocławiu.

Policjanci przypominają, że nie mandat jest tu najważniejszy, a niebezpieczeństwo, jakie stwarzają kierujący niestosujący się do tego przepisu. Czasami na właściwą reakcję na dynamicznie zmieniającą się sytuację na drodze może być po prostu za późno. Niejednokrotnie zdarzenia związane z najechaniem na tył poprzedzającego pojazdu kończą się tragicznie.

KMP Wrocław

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News