Policja ma nowy sposób na kierowców. Jeśli korzystasz z telefonu, to się zdziwisz

Policja ma nowy sposób na kierowców. Jeśli korzystasz z telefonu, to się zdziwisz

telefon mandat policja skrzyżowanie światła chwytak zestaw

Podaj dalej

W ostatnim czasie mundurowi szczególną uwagę zwracają nie tylko na podstawowe wykroczenia drogowe, jak np. przekroczenie dozwolonej prędkości, parkowanie w niedozwolonym miejscu czy też nieustąpienie pieszym na pasach.  Policjanci bardzo bacznie przyglądają się również tym kierowcom, którzy w trakcie prowadzenia samochodu korzystają ze smartfonu. Teraz mają na nich nowy sposób – kierujący nawet nie zorientuje się, że został namierzony z komórką w ręku.

Z ziemi i… powietrza

– „Kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku” – przepis znany większości kierujących, jednak z jego stosowaniem wiele osób niestety jest na bakier. Obecnie kara za to wykroczenie to mandat karny w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych. Nie to jest jednak najważniejsze. Rozmowa przez telefon, pisanie smsów bądź przeglądanie mediów społecznościowych w trakcie jazdy, może doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia drogowego.

W obecnych czasach telefon to już nie tylko urządzenie służące do prowadzenia rozmów. Pisanie smsów, sprawdzanie poczty czy korzystanie z social mediów jest niemal codziennością. I nie ma w tym nic złego, z jednym zastrzeżeniem – kiedy wykonujemy te czynności siedząc za kierownicą pojazdu popełniamy poważne wykroczenie, które ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo nas samych oraz innych uczestników ruch drogowego.

Wysokość mandatu oraz punktów karnych, w przypadku tego wykroczenia, zmieniana była już kilkukrotnie. Początkowo było to 200 zł i 2 pkt., następnie 500 zł i 5 pkt., a na dzień dzisiejszy to aż 500 zł i 12 punktów karnych! Nie o mandat jednak tu chodzi, a o nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że rozmowy telefoniczne, pisanie smów czy śledzenie aktywności znajomych na facebooku, zmniejsza uwagę za kierownicą, a co za tym idzie zwiększa ryzyko wypadku.

Posypały się mandaty

Aby zwrócić uwagę kierujących na ten problem, w ostatnich dniach policjanci piaseczyńskiej drogówki, przeprowadzili działania przy użyciu dronów. Przy współpracy z SRS – Służba Ratownictwa Specjalistycznego w akcji wykorzystany został dron z zoomem pozwalającym na dokładną obserwację zachowań kierujących, którzy jak się okazało, bardzo często korzystają z telefonów komórkowych, szczególnie stojąc w korku.

A przypomnijmy, że oczekiwanie na zmianę światła na sygnalizatorze czy też zator uliczny to wciąż sytuacje kiedy pojazd znajduje się w ruchu – zatrzymanie wynikające z warunków ruchu – a kierujący nie może zajmować swojej uwagi czym innym, niż prowadzenie pojazdu. Wszyscy popełniający wykroczenia musieli liczyć się ze srogimi konsekwencjami. Funkcjonariusze nałożyli tego dnia 13 mandatów karnych.

Przez takie akcje piaseczyńscy policjanci chcą zwrócić uwagę kierującym, że bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od nas samych oraz od tego jakie decyzje podejmujemy siedząc za kierownicą pojazdu! – czytamy na stronie KPP w Piasecznie

KPP Piaseczno

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News