Polacy z takim dowodem osobistym nie wyjadą za granicę. Dotyczy to wszystkich obywateli RP

Polacy przyzwyczajeni są do tego, że od wielu lat mogą poruszać się po krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej bez paszportu. Jeśli posiadamy ważny dowód osobisty, państwa wspólnoty stoją dla nas otworem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że od tej reguły jest wyjątek. W jednym przypadku posiadając konkretny dowód osobisty, nie wyjedziemy już za granicę. Co więcej – dotyczy to wszystkich obywateli RP, którzy z niego korzystają.

Polacy z takim dowodem osobistym nie wyjadą za granicę. Dotyczy to wszystkich obywateli RP
Podaj dalej

Z dowodem możemy podróżować bez paszportu do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra. Aktualnie polski paszport pozwala na zwiedzenie aż 184 krajów bez wizy. Warto jednak pamiętać, że w ostatnim czasie doszło do kilku istotnych zmian w zakresie dowodów osobistych w Polsce.

Chodzi oczywiście o aplikację mObywatel i zawartym w niej mDowodzie. Zanim jednak przejdziemy dalej, przypomnijmy sobie co przyniosły nowe zmiany i jakie konsekwencje one ze sobą niosą.

mObywatel czyli wszystko co najważniejsze w telefonie

Dokładnie 14 lipca w aplikacji mObywatel zadebiutował mDowód, czyli pełnoprawny, cyfrowy odpowiednik fizycznego dowodu osobistego. Jak się okazuje, to nie jedyna nowość w zyskującej na popularności aplikacji wydanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki mObywatel możemy również zadbać o własne bezpieczeństwo w podróży. Wystarczy kilka kliknięć, aby sprawdzić punkty karne lub stan techniczny autobusu, którym podróżujemy my lub nasi bliscy, jest bezpieczny. Wróćmy jednak do przedmiotu tego artykułu, a więc eDowodu.

W Polsce eDowód akceptowany jest obecnie wszędzie – Ministerstwo Cyfryzacji wysłało w lipcu do wszystkich samorządów pismo informujące o wejściu w życie nowych przepisów. Dzięki temu cyfrowym dokumentem załatwimy sprawy m.in. w banku, u notariusza, na poczcie czy w placówkach użyteczności publicznej. W ogromnym skrócie, mDowód został zrównany z dowodem tradycyjnym i każdy obywatel ma prawo się nim okazywać.

Co z wyjazdami za granicę?

Należy jednak pamiętać, w kilku przypadkach mDowodem posłużyć się nie możemy – np. składając wniosek o fizyczną wersję dowodu osobistego, lub przekraczając granicę kraju. W tym ostatnim przypadku sprawa jest relatywnie prosta – mObywatel to aplikacja, w której zawarte dokumenty, takiej jak mPrawo Jazdy czy mDowód ważne są tylko na terenie Polski.

Oznacza to, że jakiekolwiek organy oczekujące legitymowania Polaków za granicą mogą nie przyjąć mDowodu (i prawdopodobnie go nie przyjmą). Wszystko dlatego, że 99% funkcjonariuszy policji czy straży granicznej nie będzie znało polskiej aplikacji, a co za tym idzie wiarygodność danych w niej zawartych będzie dla nich zerowa.

Pamiętajcie więc, że każdorazowy wyjazd za granicę wymaga ważnego paszportu lub dowodu osobistego w fizycznej formie.

 

Przeczytaj również