Po weekendzie ucieszą się właściciele aut na benzynę i lpg. Z Dieslem trochę mniej - są już nowe ceny paliw

Po weekendzie ucieszą się właściciele aut na benzynę i lpg. Z Dieslem trochę mniej - są już nowe ceny paliw

Po weekendzie ucieszą się właściciele aut na benzynę i lpg. Z Dieslem trochę mniej – są już nowe ceny paliw

Podaj dalej

Po weekendzie właściciele samochodów napędzanych benzyną i LPG będą mieli powody do zadowolenia – ceny tych paliw będą jeszcze niższe, niż w mijającym tygodniu. Co prawda olej napędowy również staniał, ale dalej trzeba będzie zapłacić za litr grubo ponad 7 zł. Przyjrzyjmy się zatem jak będą wyglądały ceny paliw w poniedziałek 12 września.

Jest taniej, ale dalej drogo. Dlaczego tak się dzieje?

Obniżona podaż ropy naftowej, a co za tym idzie jej wysokie ceny, sytuacja geopolityczna i napięcia na linii Rosja-Ukraina, a także kwestie klimatyczne i słaby złoty – to wszystko wpływa dziś na ceny paliw na stacjach benzynowych. Jeśli mowa o cenach paliw w Polsce, to przy kasie na stacji najwięcej płaci się za te pewne niczym śmierć podatki. W naszym kraju akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna decydują o ponad połowie ceny za litr paliwa. Dopiero reszta to „czysta wartość” benzyny, oleju napędowego czy LPG oraz marża rafinerii i stacji paliw.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że byłyby one zdecydowanie większe i jeszcze bardziej drenowały kieszenie kierowców, gdyby nie lutowa obniżka VAT-u z 23% na zaledwie 8%. Gdyby nie to, benzyna kosztowałaby najprawdopodobniej już ponad 8 zł, a olej napędowy w granicach 9 zł za litr. Na razie VAT pozostanie obniżony do tej wartości do połowy tego roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że rząd zdecyduje się utrzymać poziom 8% nawet do 31 grudnia br.

Według danych portalu e-petrol.pl średnie ceny paliw na polskich stacjach w dniach od 12 do 18 września 2022 wyniosą:

Pb98 – 7,19-7,32
Pb95 – 6,39-6,51
Diesel – 7,49-7,62
LPG – 3,09-3,18

paliwo diesel benzyna
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News