PILNE: Zostało 7 dni by wypełnić ten obowiązek. Jeśli tego nie zrobisz kara wyniesie 5 tys. zł

PILNE: Zostało 7 dni by wypełnić ten obowiązek. Jeśli tego nie zrobisz kara wyniesie 5 tys. zł

pilne

Podaj dalej

W ostatnim czasie o tak zwanych paliwach dla domu, takich jak węgiel, gaz i energia elektryczna pojawia się na łamach naszego portalu coraz więcej artykułów. W dzisiejszych, niespokojnych czasach to temat bardzo ważny, ponieważ wybór odpowiedniego paliwa do ogrzewania ma decydujące znaczenie dla kosztów eksploatacji budynku. Dodatkowo warto szerzej się tym zainteresować – chociażby po to, aby nie przegapić żadnej ważnej informacji, np. takiej jak ta wystosowana przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Został tydzień. Jeśli zignorujesz, kara to nawet 5000 zł

30 czerwca 2022 roku upływa termin zgłaszania źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jest to obowiązkowe. Wszystkie osoby, które się z niego nie wywiążą będą musiały liczyć się z karą w wysokości nawet do 5000 zł. Jak informuje portal www.gunb.gov.pl, od lipca ub.r. blisko 3/4 właścicieli domów złożyło takie deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

CEEB – co to właściwie jest?

Celem stworzenia CEEB jest poprawa jakości powietrza a  także likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń, którą jest emisja substancji odpowiadających za smog. CEEB jest również bardzo ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych, to także miejsce, gdzie będą dostępne informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Warto zatem regularnie odwiedzać tę stronę, jeżeli chcemy np. wymienić w najbliższym czasie zastąpić starego „kopciucha”, na alternatywne, ekologiczne źródło energii dla naszego domu.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU ZNAJDUJE SIĘ POD ZDJĘCIEM

wzrost ceny węgiel
fot. pixabay

Jak wypełnić deklarację

CEEB zbiera informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy właściciel domu lub zarządca budynku ma obowiązek zgłosić do CEEB, z jakiego źródła ogrzewania korzysta, jeśli źródło spalania paliw nie przekracza 1MW nominalnej mocy cieplnej. Złożenie deklaracji jest relatywnie proste i można zrobić to w urzędzie, listownie lub przez Internet. Jedyne, co będzie do tego potrzebne to:

 1. dane budynku:
  – adres,
  – rodzaj (jednorodzinny, wielorodzinny czy zbiorowego zamieszkania),
  – liczba lokali – dotyczy budynków wielorodzinnych i zbiorowego zamieszkania,
 2. informacja o źródłach ciepła:
  – rodzaj,
  – liczba,
  – jeśli w budynku jest kocioł lub kotły na paliwo stałe:
  – klasa kotła,
  – liczba kotłów,
  – rodzaj używanego paliwa.
 3. dane kontaktowe:
  – imię i nazwisko albo nazwa właściciela, zarządcy budynku lub lokalu,
  – adres zamieszkania lub siedziby,
  – adres budynku lub lokalu, gdzie jest zainstalowane źródło ciepła lub źródło spalania paliw,
  – numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie),
  – adres e-mail właściciela lub zarządcy (opcjonalnie).

Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie ceeb.gov.pl.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News