PILNE: Zatankowane baki samochodów zyskują na wartości. 7,09 zł za litr już u nas jest

PILNE: Zatankowane baki samochodów zyskują na wartości. 7,09 zł za litr już u nas jest

diesel benzyna lpg ceny paliw prognoza (2)

Podaj dalej

Wczorajszy dzień przyniósł kolejną zauważalną podwyżkę cen paliw. Na stacjach na Limanowszczyźnie cena oleju napędowego przekroczyła psychologiczną granicę 7 zł za litr. Takich podwyżek na rynku nie było od dwóch lat.

Jak poinformowali użytkownicy serwisu cenapaliw.pl na niektórych stacjach w piątek ceny dochodziły do 6,70 zł za litr oleju napędowego. Ale to już nieaktualne. Wczoraj (05.03) na stacjach na Limanowszczyźnie obok oznaczenia ON na pylonach widniała kwota 7,09 zł za litr. To absolutny rekord – takich podwyżek nie było w Polsce od ponad dwóch lat.

paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. pixabay

Zatankowane baki samochodów zyskują na wartości

Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądał skok cen na stacjach. Jeszcze w piątek stawki hurtowe netto Orlenu wynosiły 6 070,00 zł/m3 benzyny bezołowiowej Pb95 oraz 6 632,00 zł/m3 w przypadku ON. Dzień przed inwazją Rosji na Ukrainę ceny wynosiły odpowiednio: 4 977 zł/m3 za PB 95 (wzrost o 22%) i 5 158 zł/m3 za ON (wzrost o prawie 29%).

Patrząc na te liczby nie sposób odnieść wrażenia, że ci kierowcy, którzy zatankowali swoje samochody w ostatnich dniach zaoszczędzili sporo pieniędzy. Warto pamiętać również o tym, że rząd tarczą antyinflacyjną obniżył VAT na paliwo z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny na stacjach byłyby jeszcze wyższe. Na szczęście w krótkim okresie dalszych wzrostów cen paliw możemy nie obserwować, choć sytuacja na rynkach zmienia się bardzo dynamicznie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News