PILNE: Zamach na Putina w Rosji. BILD potwierdza: "30 bloków wybuchowych C4 o łącznej wadze 17 kilogramów"

PILNE: Zamach na Putina w Rosji. BILD potwierdza: "30 bloków wybuchowych C4 o łącznej wadze 17 kilogramów"

PILNE: Zamach na Putina w Rosji. BILD potwierdza: „30 bloków wybuchowych C4 o łącznej wadze 17 kilogramów”

Podaj dalej

Jak podaje dzisiaj niemiecki BILD, ukraińskie służby specjalne próbowały w niedzielę zabić prezydenta Rosji Władimira Putina za pomocą drona kamikaze. Chociaż próba zamachu nie powiodła się, jest ona utrzymywana w tajemnicy przez władze rosyjskie.

Według ustaleń dziennikarzy dron oznaczony jako UJ-22 wystartował na Ukrainie w niedzielne popołudnie. To najnowocześniejszy ukraiński dron średniego zasięgu, który może pokonać do 800 kilometrów w powietrzu. Ukraiński aktywista Jurij Romanenko, który podobno ma bliskie powiązania z kijowskimi służbami wywiadowczymi przyznał, że do takiej operacji faktycznie doszło.

„W zeszłym tygodniu nasi oficerowie wywiadu otrzymali informację o podróży Putina do parku przemysłowego Rudnevo. W związku z tym wystartował nasz dron kamikaze, który przeleciał przez wszystkie systemy obrony przeciwlotniczej Federacji Rosyjskiej i rozbił się niedaleko parku przemysłowego”. – napisał w oświadczeniu Romanenko.

I rzeczywiście! Kilka prywatnych rosyjskich mediów poinformowało o katastrofie drona UJ-22 w pobliżu wsi Woroskogo, na wschód od Moskwy. Miejsce katastrofy znajduje się około 20 kilometrów na wschód od Parku Przemysłowego Rudnovo. Z nagrań wynika, że ​​na pokładzie drona znajdowało się 30 bloków wybuchowych C4 o łącznej wadze 17 kilogramów. Ładunki wybuchowe typu M112 są używane m.in. przez armię amerykańską i siły zbrojne Kanady.

fot: Mash.ru
fot: Mash.ru

Putin miał tam faktycznie być

Paweł Zarubin, kremlowski korespondent państwowej telewizji Rossija︎ powiedział w niedzielę rano, że prezydent planuje „odwiedzenie parku przemysłowego w Moskwie”. Nie powiedział, kiedy dokładnie ma się odbyć wizyta.

︎Rosyjscy przechodnie opublikowali natomiast zdjęcia z parku przemysłowego Rudnevo w niedzielne popołudnie, na których widać szary trawnik przed głównym budynkiem, który został spryskany zieloną farbą. To oczywiście świadczy o tym, że rosyjski dyktator faktycznie miał pojawić się w tym miejscu.

Nie jest jednak jasne, czy Putin miał odwiedzić park przemysłowy w niedzielę, czy dopiero w poniedziałek. Ze względów bezpieczeństwa wizyty Putina są bowiem czasami przeprowadzane dzień przed ich ogłoszeniem.

Z kolei ekspert ds. Ukrainy Siergiej Sumlenny w rozmowie z BILD powiedział: „Jest jasne, że precyzyjne uderzenie w głowę rosyjskiego państwa za pomocą drona kamikadze jest działaniem prawie niemożliwym. Ale sam fakt, że taki dron miałby dotrzeć do miejsca, w którym planuje przebywać Putin, jest policzkiem dla rosyjskiego dyktatora”. Ukraiński aktywista Jurij Romanenko, który publicznie przyznał się do ukraińskiego ataku, napisał na Twitterze: „Putin, jesteśmy coraz bliżej ciebie”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News