PILNE: Wróciły zimowe mandaty. Zobacz za co można je dostać i czego policjant nie przepuści

PILNE: Wróciły zimowe mandaty. Zobacz za co można je dostać i czego policjant nie przepuści

zatrzymanie policja

Podaj dalej

 

Zima wróciła do Polski na dobre, a wraz z nią tzw. „zimowe mandaty”. Lepiej zatem nie tylko uważać na policyjne kontrole, ale też przygotować samochód na spotkanie ze śniegiem, lodem i błotem pośniegowym. I wcale nie chodzi tylko o opony. Rzeczy o które powinien zadbać każdy kierowca jest dużo więcej.

Po pierwsze – ogumienie

Opony to jedyne części pojazdu które zapewniają nam kontakt z drogą, odpowiadają za precyzje prowadzenia, drogę hamowania, oraz pozwalają nam wyjechać z zaspy. Warto zatem zadbać o ich wymianę, ponieważ parametry opon letnich i zimowych znacząco się od siebie różnią. Oczywiście w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany ogumienia z letniego na zimowe i odwrotnie. Jednak w niektórych przypadkach policja może zimą ukarać nas mandatem. Wystarczy, że mundurowy uzna, że nasze letnie opony mają zbyt zużyty bieżnik.

diesel zima spalanie

Minimalna wysokość bieżnika określana jest literą prawa, dane są bardzo precyzyjne. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2003 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich wyposażenia, najniższa dopuszczalna wysokość bieżnika określana jest parametrem TWI (Tread Wire Index; Wskaźnik Zużycia Opony). Jeśli nie został on wyznaczony, ustawodawca przyjmuje, że minimalna grubość bieżnika powinna sięgać przynajmniej 1,6 mm. Warto zatem to sprawdzić, bowiem kara może być wysoka. Mandat do 500 zł i utrata dowodu rejestracyjnego są w takim przypadku niemal pewne.

Sprawdź też wycieraczki

W okresie jesienno-zimowym szyby w samochodzie powinny być regularnie myte. Jednak to nie wystarczy, by uniknąć mandatu. Widząc brudną szybę czołową, policjant może poprosić o umycie jej za pomocą spryskiwaczy oraz wycieraczek. Jeśli te okażą się niesprawne, lub będą pozostawiały utrudniające widoczność smugi, policjant wystawi mandat w wysokości do 500 zł.

wycieraczki

Podobna kara spotka Cię w przypadku, gdy skończy się lub zamarznie płyn do spryskiwaczy. Na szczęście w łatwy sposób można tego uniknąć. Wystarczy jedynie wymienić wycieraczki przed zimą na nowe, a zbiornik uzupełnić zimowym płynem. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, który może pozwolić nam sporo zaoszczędzić w trakcie kontroli.

Odśnieżanie przy włączonym silniku to nadal w Polsce norma

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób w nim jadących oraz innych uczestników ruchu na drodze, nie narażając żadnego z nich na szkodę. Dlatego jeśli nie mamy możliwości korzystania z garażu lub zadaszonego parkingu, to jesteśmy zobligowani odśnieżyć nasz samochód przed wyruszeniem w drogę.

odsniezanie samochodu zima

Bardzo często w takim przypadku kierowca chce w tym czasie rozgrzać kabinę, co oczywiście nie jest dobrym pomysłem.  Postój z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym jest w Polsce zakazany. Jeżeli nie stosujesz się do tego przepisu, możesz zapłacić mandat w wysokości 100 zł. Dla policjanta będzie to po prostu niczym nieuzasadniona nadmierna emisja spalin.

policjant

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News