PILNE: Ustawa jest już w sejmie - pijani kierowcy stracą swoje auta. Niektórzy zapłacą dodatkowo nawet 100 tys. zł

PILNE: Ustawa jest już w sejmie - pijani kierowcy stracą swoje auta. Niektórzy zapłacą dodatkowo nawet 100 tys. zł

konfiskata samochodu pojazdu przepisy rząd sejm

Podaj dalej

Wczoraj w sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji prawa, dzięki któremu możliwa będzie konfiskata samochodu pijanym kierowcom. Najbardziej narażeni są kierowcy zawodowi, którzy zdecydują się wsiąść do auta po kilku głębszych. Oni właśnie oprócz konfiskaty auta, zostaną ukarani dodatkowo grzywną w wysokości 100 zł.

Przepisy przyjęte przez rząd przewidują, że nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, zawsze straci samochód i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Cała procedura ma być bardzo prosta. Jeśli policja zatrzyma pijanego kierowcę, w którego organizmie ww. wartość została przekroczona, to zajmie jego samochód na 7 dni.

Następnie do akcji wkracza prokurator. Ten będzie musiał orzec zabezpieczenie mienia (w tym przypadku auta), a sąd obligatoryjnie uzna w następstwie tego przepadek pojazdu. Odstąpić od zastosowania tego środka sąd będzie mógł, tylko, jeżeli będzie zachodził „wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami”. Straci też pojazd ten, kto spowoduje wypadek mając co najmniej 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Policja mandat alkomat
fot. Lubuska Policja

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu szacowanie wartości pojazdu w takiej sytuacji będzie się odbywać bez angażowania biegłych, na podstawie szacunkowej, średniej wartości rynkowej samochodu. W przypadku recydywy konfiskata auta będzie już od powyżej 0,5 promila. Wszystko zostało więc uproszczone do absolutnego minimum.

Kierowcy zawodowi narażeni na ogromne grzywny

Nowelizacji przepisów najbardziej powinni obawiać się kierowcy zawodowi – oczywiście tylko w przypadku, kiedy zdecydują się prowadzić po spożyciu alkoholu. W świetle nowych rozporządzeń samochodu nie utraci tylko ten, kto będzie wykonywał pracę samochodem służbowym.

Wówczas taka osoba będzie musiała wpłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej nawiązkę w wysokości minimum 5 tys. zł. Co jednak najciekawsze, w zależności od wartości pojazdu pracodawcy sąd może zwiększyć tę karę do nawet 100 tys. zł. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News