PILNE: Tyle będą kosztowały paliwa między 11 a 17 kwietnia. Świetne informacje - warto zatankować przed świętami!

PILNE: Tyle będą kosztowały paliwa między 11 a 17 kwietnia. Świetne informacje - warto zatankować przed świętami!

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Świetne informacje dla kierowców płyną z portalu e-petrol.pl. Od dziś ceny paliw w całej Polsce będą zdecydowanie niższe, niż jeszcze w poprzednim tygodniu. Warto zatankować przed świętami, ponieważ tak tanio nie było na stacjach od bardzo dawna.

Aktualnie ceny paliw zależą od tego, czy Amerykanom uda się zahamować wzrost notowań ropy naftowej. Jak wynika z danych BM Reflex, pod koniec ubiegłego miesiąca za litr benzyny bezołowiowej 95 płacono średnio 6,68 zł/l –. Olej napędowy kosztował natomiast w okolicach 7,02 zł/l, a więc o 4 gr/l więcej niż w poprzednim tygodniu. To sporo, ale na szczęście wszystko wskazuje na to, że w tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne kierowcy zatankują swoje samochody znacznie taniej.

ceny paliw paliwo diesel benzyna
fot. pixabay

W takich przedziałach kształtują się ceny paliw w Polsce od 11 do 17 kwietnia:
 Pb98 – 6,69-6,83
 Pb95 – 6,34-6,48
 ON – 6,99-7,15
 LPG – 3,60-3,72

Jest taniej, ale dalej drogo. Dlaczego tak się dzieje?

Obniżona podaż ropy naftowej, a co za tym idzie jej wysokie ceny, sytuacja geopolityczna i napięcia na linii Rosja-Ukraina, a także kwestie klimatyczne i słaby złoty – to wszystko wpływa dziś na ceny paliw na stacjach benzynowych. Jeśli mowa o cenach paliw w Polsce, to przy kasie na stacji najwięcej płaci się za te pewne niczym śmierć podatki. W naszym kraju akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna decydują o ponad połowie ceny za litr paliwa. Dopiero reszta to „czysta wartość” benzyny, oleju napędowego czy LPG oraz marża rafinerii i stacji paliw.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że byłyby one zdecydowanie większe i jeszcze bardziej drenowały kieszenie kierowców, gdyby nie lutowa obniżka VAT-u z 23% na zaledwie 8%. Gdyby nie to, benzyna kosztowałaby najprawdopodobniej już ponad 8 zł, a olej napędowy w granicach 9 zł za litr. Na razie VAT pozostanie obniżony do tej wartości do połowy tego roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że rząd zdecyduje się utrzymać poziom 8% nawet do 31 grudnia br.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News