PILNE: To największa łapówka, za jazdę po pijaku w historii. Oferował policjantom bajońską sumę!

PILNE: To największa łapówka, za jazdę po pijaku w historii. Oferował policjantom bajońską sumę!

policja kierowca mandat

Podaj dalej

Do niebywałej sytuacji doszło w dniu wczorajszym w okolicach Częstochowy. Patrolującym drogę policjantom zaproponowana została niebotyczna wręcz łapówka. Teraz za próbę przekupstwa funkcjonariuszy, 45-latkowi grozi 10 lat pozbawienia wolności. W tym momencie warto odnotować, że była to chyba największa zaproponowana łapówka, w ciągu ostatniej dekady.

Za odstąpienie od czynności, zaoferował małą fortunę

To niecodzienne zdarzenie miało miejsce miało miejsce wczoraj na jednej z dróg nieopodal Częstochowy. Policjanci z miejskiego komisariatu zatrzymali do kontroli 45-letniego mężczyznę. W trakcie prowadzenia czynności służbowych mundurowi wyczuli od kierowcy silną woń alkoholu. Kiedy poprosili mężczyznę o opuszczenie pojazdu, ten z niego niemal wypadł, nie mogąc utrzymać się na własnych nogach.

Jak okazało się chwilę później – był to zaledwie początek jego problemów. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że kierowca miał w wydychanym powietrzu prawie 2,5 promila alkoholu. Podczas policyjnej interwencji chciał wykupić się, proponując mundurowym łapówkę na… (teraz uwaga) ponad 200 tysięcy złotych w gotówce. Co jednak najciekawsze – pieniądze były w kilku różnych walutach. Skąd taka kwota pochodziła, jest aktualnie skrupulatnie sprawdzane.

mandat pieniadze samochod

Na stronie komendy policja informuje, że wtedy też został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszał prokuratorski zarzut. Za usiłowanie skorumpowania mundurowych grozi mu do 10 lat więzienia.

Co za to grozi?

 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 5. Karom określonym w § 1-4 podlega odpowiednio także ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, w związku z pełnieniem tej funkcji. – przypomina policja.

źródło: polsat.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News