PILNE: Uber zmuszony wycofać się z Europy? Unia chce radykalnych zmian, na które gigant się nie godzi [WYJAŚNIAMY]

PILNE: Uber zmuszony wycofać się z Europy? Unia chce radykalnych zmian, na które gigant się nie godzi [WYJAŚNIAMY]

uber

Podaj dalej

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba na gigantów usług transportu samochodowego. Uber, Glovo i Bolt są całkowicie przerażeni nowymi pomysłami Brukseli i stawiają sprawę jasno. Jeśli zaproponowane przepisy wejdą w życie, wycofają się z działalności na Starym Kontynencie.

Jak nie wiadomo o co chodzi…

Wszystko przez nowe regulacje, które mają zostać szerzej zaprezentowane już w przyszłym tygodniu. Według ustaleń dziennikarzy portalu BizBlog, chodzi o coś, co w szerszym rozrachunku może finansowo zrujnować największych przedstawicieli usług dostarczania jedzenia oraz realizowania przejazdów zamawianych przez aplikacje.

Co zatem wymyśliła UE? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Bruksela chce, aby wszyscy pracownicy Ubera, Uber Eats, Glovo i Bolta dostali umowę o pracę. W ogólnym więc skrócie, ponad 4 miliony osób których praca jest kontrolowana przez aplikację cyfrową, będą z automatu traktowane jako pracownicy etatowi. Bez względu na rodzaj podpisanej umowy.

To oczywiście będzie kosztowało. I to nie mało. Jeśli takie przepisy wejdą w życie, będzie to kosztowało firmy nawet 4,5 mld euro rocznie. Kurierzy i kierowcy będą bowiem objęci pensją minimalną i ochroną wynikającą z kodeksów pracy państw członkowskich.

Jak można było przewidzieć, pomysł ten nie spodobał się platformom. Uber, Glovo i Bolt jednym głosem ostrzegają, że jeśli takie regulacje wejdą w życie, to będą zmuszeni wycofać swoją działalność z Europy. Jako przykład podana została Hiszpania. Tam Komisja Europejska jakiś czas temu wprowadziła podobne rozwiązanie. Przez to z rynku wycofała się aplikacja Deliveroo, a pozostali giganci mocno ograniczyli swoją działalność.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News