PILNE: To będzie na stacjach za darmo już niebawem. Każdy kierowca musi to wiedzieć

PILNE: To będzie na stacjach za darmo już niebawem. Każdy kierowca musi to wiedzieć

PILNE: To będzie na stacjach za darmo już niebawem. Każdy kierowca musi to wiedzieć

Podaj dalej

Okres jesienno-zimowy to na drogach czas szczególnie trudny nie tylko dla kierowców, ale również pieszych.  Na drogach robi się ślisko, zmrok zapada dużo wcześniej niż latem, sypie śnieg i pada deszcz. Często dochodzi też do porannej gołoledzi bądź utrzymującej się gęstej mgły, która znacznie ogranicza widoczność. Dlaczego o tym przypominamy?

Trudne warunki na drogach powodują, że pod koniec roku zawsze na drogach całego kraju dochodzi do wielu wypadków – szczególnie z udziałem pieszych. W tym okresie warto zatem nie tylko zachować za kierownicą szczególną ostrożność, ale również zadbać o nienaganny stan techniczny pojazdu, którym na co dzień się poruszamy. Na szczęście jak co roku, kierowcom pomoże w tym policja, oraz Polska Izba Stacji Kontroli pojazdów. Wszystko za sprawą akcji „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”, która będzie prowadzona w całej Polsce. Bez wątpienia powinien wziąć w niej udział każdy posiadacz samochodu, bowiem będzie ona całkowicie bezpłatna.

Na czym to polega?

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, prawidłowe działanie świateł pojazdu nabiera szczególnego znaczenia. Sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych.

Wszelkie nieprawidłowości związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części, albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego właśnie już niebawem patrole drogówki w całym kraju będą bacznie przyglądać się wszystkim pojazdom, które wzbudzą u mundurowych jakiekolwiek, nawet najmniejsze wątpliwości.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

światła-mandat-przeciwmgłowe-przepisy-scaled
Pixabay/Daniel Reche

Nie wydasz złotówki

Aby kierowca miał pewność, że światła w samochodzie są ustawione w sposób prawidłowy i zgodny z prawem, powinien skorzystać z usług wykwalifikowanego mechanika. Najłatwiej jest podjechać na najbliższą stację kontroli pojazdów – tam pracownicy dysponują nie tylko odpowiednim sprzętem, ale przede wszystkim – fachową wiedzą. Mając na uwadze fakt, że w najbliższym czasie będzie można sprawdzić ustawienie świateł za darmo, grzechem byłoby z tej opcji nie skorzystać. Dzięki temu poprawimy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu.

Gdzie i kiedy

Aktualnie trwa zbieranie zgłoszeń stacji kontroli pojazdów, które wyrażają chęć uczestnictwa w tej akcji. Niestety, na ostateczną listę placówek trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Na pewno jednak zostanie ona opublikowana najpóźniej do 21 października br. na stronach internetowych podmiotów organizujących (Policji lub PISKP). Wiadomo już natomiast, że będą one przeprowadzane w soboty: 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia 2022 roku. Oczywiście kiedy lista stacji biorących udział w akcji będzie dostępna, od razu o tym poinformujemy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News