PILNE: Tesla złamana! 19-latek przejął zdalnie kontrolę nad 20 autami, ale to nie była luka w oprogramowaniu

PILNE: Tesla złamana! 19-latek przejął zdalnie kontrolę nad 20 autami, ale to nie była luka w oprogramowaniu

tesla-logo

Podaj dalej

Tesla to bez wątpienia jeden z najbardziej innowacyjnych producentów samochodów na świecie. Modele amerykańskiej marki wyprzedzają swoje czasy, i chociaż sam napęd elektryczny nie jest niczym przełomowym w historii motoryzacji, to tesla może pochwalić się wieloma innymi nowinkami technologicznymi. Niestety w tym miejscu pojawia się pewien problem, bowiem wszystko co naszpikowane jest elektroniką, można prędzej czy później zhakować.

Pewien zaledwie dziewiętnastoletni specjalista ds. bezpieczeństwa IT David Columbo pochwalił się niedawno za pośrednictwem Twittera, że przejął zdalnie kontrolę nad 20 pojazdami marki Tesla. Najciekawsze jest jednak to, że zrobił to w dziesięciu różnych krajach.

Co prawda młody Amerykanin nie zdradził  jeszcze w jaki sposób udało mu się dokonać tego czynu. Jak stwierdził, najpierw chce przekazać pełen raport organizacji non-profit o nazwie Mitre. Ta zajmuje się wsparciem różnych agencji rządowych USA – w tym między innymi w zakresie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Nie miał z tym większych problemów

Columbo ujawnił jedynie, że ta sztuka udała mu się nie dlatego, że w Tesla ma luki w systemach bezpieczeństwa, a z winy użytkowników tych samochodów. Jak twierdzi, popełniają oni szereg prostych błędów, przez które przejęcie kontroli nad autem staje się dziecinnie proste.

Jakie to błędy? Cóż, z odpowiedzią na to pytanie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego uważają natomiast, że właściciele aut korzystali najprawdopodobniej z usług stron trzecich oraz kluczy API. W ich ocenie Columbo udało się to wykorzystać i właśnie dzięki temu był on w stanie kontrolować te samochody.

W jaki sposób? Cóż, wystarczy wspomnieć, że mógł w każdej z przejętych tesli wyłączyć zabezpieczenia, otworzyć drzwi i okna, a także sterować odtwarzaniem muzyki. Podobno specjaliści Tesli już pracują nad rozwiązaniem tych problemów. Czas pokaże, czy im się to uda.

Tesla logo
fot. Tesla

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News