PILNE: Tego o nowych punktach karnych nie wiedział nikt. Od 1 stycznia zmieniło się wszystko! Wiecie, gdzie jest haczyk?

PILNE: Tego o nowych punktach karnych nie wiedział nikt. Od 1 stycznia zmieniło się wszystko! Wiecie, gdzie jest haczyk?

policja mandat kontrola

Podaj dalej

W minioną sobotę w końcu w życie weszła nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która wywróciła wszystko do góry nogami. Są nowe kary za pospolite wykroczenia, kolosalne mandaty za znaczące przekroczenie prędkości i przede wszystkim – bardzo istotne dla wszystkich zmotoryzowanych zmiany związane z przyznawaniem i kasowaniem punktów karnych.

Od 1 stycznia wielkie zmiany

Mało kto wie, że w tegorocznym – nowym taryfikatorze mandatów, jest aż 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. Teraz piętnaście „oczek” będzie można dostać nawet wtedy, kiedy prowadząc samochód nie ustąpimy pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy. Jakby tego było mało, podniesiona została drastycznie wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Tutaj zmiana jest ogromna, bowiem w skrajnych przypadkach kara pieniężna może wynieść maksymalnie 30 tys. zł. To dalej nie koniec! Wysokość mandatu, który może nałożyć policjant również została zwiększona – z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

To jednak dopiero początek zmian, ponieważ kolejna rewolucja czeka nas już we wrześniu 2022 roku. Po dokładnie 9 miesiącach od rozpoczęcia obowiązywania ustawy, wejdzie w życie nowy taryfikator punktów karnych. Wykaz naruszeń przepisów i liczby punktów karnych odpowiadające tym naruszeniom znajduje się w projekcie rozporządzenia MSWiA ws. postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

policja mandat kontrola

15 punktów otrzyma kierowca, który prowadzi pod wpływem alkoholu, nie zatrzyma się do kontroli i ucieknie lub ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym; wyprzedzi na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

To oczywiście tylko część wykroczeń, za które nasze konto może zostać obciążone maksymalną ilością punktów karnych. A jeśli chodzi o te ostatnie, to ich pozbycie się nie będzie już takie łatwe. Po pierwsze znikną szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Jeśli natomiast dostaniemy mandat, to lepiej nie zwlekać z jego zapłatą. Dlaczego? Otóż w myśl nowych regulacji prawnych punkty karne znikną po 2 latach, ale nie od ich otrzymania, a od momentu zapłacenia mandatu. Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza, jeśli mamy zbyt ciężką nogę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News