PILNE: Te opony znikną z rynku. Masz takie lub planujesz wymienić? UOKiK ostrzega

PILNE: Te opony znikną z rynku. Masz takie lub planujesz wymienić? UOKiK ostrzega

diesel felga opona

Podaj dalej

Początek listopada to okres, kiedy wielu kierowców decyduje się już na wymianę ogumienia na zimowe. Warto zatem pamiętać, że od maja obowiązują nowe oznakowanie i piktogramy na oponach, które m.in. określają dostosowanie opon do ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Szczególnie uwagę zwraca na to Urząd Ochrony Klientów i Konsumentów.

W podanej przez UOKiK informacji prasowej, rzecznik przypomina, że w efekcie unijnego rozporządzenia od 1 maja 2021 r. zmieniło się oznakowanie opon. Oznacza to, że od tego momentu wszystkie nowe rodzaje ogumienia wprowadzane na rynek muszą posiadać nowe etykiety.

Tych opon w sprzedaży już nie będzie

„Nowością jest zmniejszenie liczby klas do pięciu (od A do E). Z rynku znikną więc opony z najgorszymi parametrami, tzn. te, które posiadały klasy F i G. Pojawiły się również nowe piktogramy, które określają dostosowanie opon do ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Pokazują zatem możliwość ich użycia w różnych warunkach zimowych” – wyjaśniono w komunikacie.

jak bezpiecznie jeździć zimą

UOKiK przypomina również, że to zmiana kosmetyczna, a nowa etykieta cały czas utrzymuje te same klasyfikacje. Mowa tutaj oczywiście o przyczepności na mokrej nawierzchni, poziomie hałasu i efektywności paliwowej.

To ostatnie w dzisiejszych czasach wydaje się być bardzo istotne. Najwyższa od dwóch dekad inflacja i ceny paliwa przekraczające 6 zł/l to wystarczający powód, aby faktycznie przyjrzeć się nowej etykiecie. Dzięki temu kupując nowe opony będziemy mogli zdecydować się na takie, które realnie obniżają zużycie paliwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News