PILNE: Tak wyglądają ceny paliw na start majówki. Kierowcy mogą powoli się cieszyć i... ruszyć na stacje

PILNE: Tak wyglądają ceny paliw na start majówki. Kierowcy mogą powoli się cieszyć i... ruszyć na stacje

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Mamy to! W końcu kierowcy w Polsce poznali nowe ceny na benzynę, diesel i LPG. Na początku maja powodów do radości co prawda nie ma, ale jest odrobinę lepiej, niż wcześniej. Przyjrzyjmy się temu, jak ceny podstawowych mieszanek paliw będą kształtowały się od 2 maja.

Bez huraoptymizmu, ale dalej stabilnie

diesel benzyna lpg
fot. pixabay

Prognoza cen paliw w Polsce – 2-8 maja 2022

– Pb98 – 6,81-7,01
– Pb95 – 6,47-6,59
– ON – 7,21-7,37
– LPG – 3,62-3,73

Jest taniej, ale dalej drogo. Dlaczego tak się dzieje?

Obniżona podaż ropy naftowej, a co za tym idzie jej wysokie ceny, sytuacja geopolityczna i napięcia na linii Rosja-Ukraina, a także kwestie klimatyczne i słaby złoty – to wszystko wpływa dziś na ceny paliw na stacjach benzynowych. Jeśli mowa o cenach paliw w Polsce, to przy kasie na stacji najwięcej płaci się za te pewne niczym śmierć podatki. W naszym kraju akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna decydują o ponad połowie ceny za litr paliwa. Dopiero reszta to „czysta wartość” benzyny, oleju napędowego czy LPG oraz marża rafinerii i stacji paliw.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że byłyby one zdecydowanie większe i jeszcze bardziej drenowały kieszenie kierowców, gdyby nie lutowa obniżka VAT-u z 23% na zaledwie 8%. Gdyby nie to, benzyna kosztowałaby najprawdopodobniej już ponad 8 zł, a olej napędowy w granicach 9 zł za litr. Na razie VAT pozostanie obniżony do tej wartości do połowy tego roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że rząd zdecyduje się utrzymać poziom 8% nawet do 31 grudnia br.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News