PILNE: Szykują się nowe ceny paliw. Zobacz gdzie benzyna poniżej 6 zł - Diesel i LPG też w dół!

PILNE: Szykują się nowe ceny paliw. Zobacz gdzie benzyna poniżej 6 zł - Diesel i LPG też w dół!

benzyna diesel ceny paliw paliwo aktualizacja

Podaj dalej

Każdego dnia kierowcy w całej Polsce czekają na powrót normalnych cen paliw. Niestety na razie o kwotach sprzed wybuchu wojny na Ukrainie możemy na długo zapomnieć. Jednak ceny na pylonach zmieniają się każdego dnia – raz są bardzo korzystne, a już kilkanaście godzin później dla wielu mogą być nieakceptowalne. Wszystko dlatego, że różnice potrafią wynieść nawet kilkadziesiąt groszy na litrze. Przyjrzyjmy się zatem jak będzie to wyglądało w najbliższych dniach.

Będzie lepiej, niż w mijającym miesiącu!

Cena Diesla nadal będzie bardzo wysoka, ale ku uciesze posiadaczy silników wysokoprężnych, w żadnym województwie nie powinna przekroczyć 8 zł/litr. Zadowoleni będą również posiadacze „benzyniaków” – w tym przypadku za litr podstawowej mieszanki Pb95 trzeba zapłacić zdecydowanie mniej – w niektórych województwach cena zbliża się nawet do poziomu niecałych 6 zł za litr.

Aktualnie najtaniej wspomnianą benzynę Pb95 kierowcy zatankują w woj. kujawsko-pomorskim – 5,98 zł/litr. Diesel jest z kolei najtańszy na Lubelszczyźnie. W tym przypadku za litr oleju napędowego zapłacimy „jedynie” – 7,57 zł/litr. Kierowcy, którzy jeżdżą na autogazie najbardziej ucieszą się w Podkarpackiem, gdzie LPG jest obecnie najtańsze w Polsce, a jego cena wynosi 2,84 zł/litr.

PROGNOZA CEN PALIW I DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

vat akcyza diesel benzyna
fot. pixabay

Prognozowane ceny paliw w Polsce w okresie od 26.11-30.11:

Dlaczego dalej jest tak drogo?

Obniżona podaż ropy naftowej, a co za tym idzie jej wysokie ceny, sytuacja geopolityczna i napięcia na linii Rosja-Ukraina, a także kwestie klimatyczne i słaby złoty – to wszystko wpływa dziś na ceny paliw na stacjach benzynowych. Jeśli mowa o cenach paliw w Polsce, to przy kasie na stacji najwięcej płaci się za te pewne niczym śmierć podatki. W naszym kraju akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna decydują o ponad połowie ceny za litr paliwa. Dopiero reszta to „czysta wartość” benzyny, oleju napędowego czy LPG oraz marża rafinerii i stacji paliw.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że byłyby one zdecydowanie większe i jeszcze bardziej drenowały kieszenie kierowców, gdyby nie lutowa obniżka VAT-u z 23% na zaledwie 8%. Gdyby nie to, benzyna kosztowałaby najprawdopodobniej już ponad 8 zł, a olej napędowy w granicach 9 zł za litr. Na razie VAT pozostanie obniżony do tej wartości do połowy tego roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że rząd zdecyduje się utrzymać poziom 8% nawet do 31 grudnia br.

fot. freepik.com – irenemiller

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News