PILNE: Stało się, tak będą wyglądały ceny paliw w tym tygodniu. Wesoło nie jest. Czy trzeba już tankować pod korek?

PILNE: Stało się, tak będą wyglądały ceny paliw w tym tygodniu. Wesoło nie jest. Czy trzeba już tankować pod korek?

diesel benzyna lpg ceny paliw akcyza 20 grudnia (3)

Podaj dalej

Poznaliśmy ceny paliw na polskich stacjach benzynowych, które będą obowiązywały od 7 do 13 marca. Niestety dobrych wieści dla kierowców nie mamy – dalej będzie ekstremalnie drogo. Czy to już najwyższa pora, żeby uzupełnić baki pod korek? I tak, i nie.

Wybuch wojny na Ukrainie daje się we znaki kierowcom na całym kontynencie. Ceny podstawowych rodzajów paliwa, jak Pb95, Pb98, ON i LPG wystrzeliły jak z procy. Serwis E-Petrol przygotował więc prognozy, na zaczynający się właśnie tydzień. Wesoło nie jest – paliwo dalej będzie bardzo drogie. Jest jednak pewna pozytywna informacja. Pierwsza, od wielu dni. Ale o tym za chwilę

Jeszcze w piątek stawki hurtowe netto Orlenu wynosiły 6 070,00 zł/m3 benzyny bezołowiowej Pb95 oraz 6 632,00 zł/m3 w przypadku ON. Dzień przed atakiem Rosji na Ukrainę ceny wynosiły odpowiednio: 4 977 zł/m3 za PB 95 (wzrost o 22%) i 5 158 zł/m3 za ON (wzrost o prawie 29%).

inflacja polska styczeń
fot. pixabay

Patrząc na te liczby nie sposób odnieść wrażenia, że ci kierowcy, którzy zatankowali swoje samochody w ostatnich dniach zaoszczędzili sporo pieniędzy. Warto pamiętać również o tym, że rząd tarczą antyinflacyjną obniżył VAT na paliwo z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny na stacjach byłyby jeszcze wyższe. Na szczęście w krótkim okresie dalszych wzrostów cen paliw możemy nie obserwować, choć sytuacja na rynkach zmienia się bardzo dynamicznie. I to jest właśnie ten plus.

Teraz przyjrzyjmy się jednak jakie średnie kwoty na pylonach zaobserwujemy w tym tygodniu. Według portali e-petrol będą kształtować się one następująco:

Przewidywane ceny Pb98, Pb95, ON i LPG w okresie od 7 do 13 marca 2022 r.

– Pb98 – 6,68-6,81/l
– Pb95 – 6,33-6,49/l
– ON – 6,83-6,96/l
– LPG – 2,95-3,09/l

Jak widać tanio nie będzie. Niestety poprawy sytuacji nie należy w najbliższym czasie oczekiwać. No chyba, że rosyjskie wojska wycofają się z Ukrainy – wtedy sytuacja na rynkach powinna bardzo powoli się stabilizować. Na to jednak (przynajmniej na razie) najwyraźniej się nie zanosi. Jest jeszcze nadzieja w… Iranie!

Kraj ten zgodził się bowiem dostarczyć międzynarodowym instytucjom monitorującym rynek atomowy dokumenty, które mają oczyścić ich z nałożonych sankcji. Jeśli tak się stanie, droga do powrotu irańskiej ropy na rynek zostanie ponownie utorowana. Minus jest taki, że cała procedura sporo potrwa. Jeśli Iran uwolni swoje zasoby tego surowca, trafią one do Europy dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News