Pilne: Nowe przepisy jazdy po zmroku cały czas działają! Kierowcy uważajcie

Pilne: Nowe przepisy jazdy po zmroku cały czas działają! Kierowcy uważajcie

mandaty policja pultusk

Podaj dalej

Dokładnie od 1 czerwca w całej Polsce weszły w życie nowe przepisy dotyczące poruszania się samochodem po zmroku. Warto sobie je przypomnieć, ponieważ ich nieprzestrzeganie może kosztować nas sporo pieniędzy.

Uważajcie i miejcie się na baczności!

Jak do tej pory, Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej z domyślnym ograniczeniem prędkości w terenie zabudowanym do 60 km/h. Dzięki temu w godzinach 23:00 – 5:00 kierowcy mogli jeździć odrobinę szybciej, niż w ciągu dnia.

Przepis ten wydawał się logiczny, bowiem mniejsze nasilenie ruchu po zmroku w teorii miało przekładać się na mniejszą ilość wypadków. Biorąc jednak pod uwagę potencjalne zmęczenie kierowców podczas jazdy w nocy w połączeniu z ograniczoną widocznością i większą prędkością, niosło to ze sobą spore ryzyko niebezpiecznego zdarzenia drogowego.

wakacyjne statystyki pijani kierowcy pod wpływem nowe przepisy
fot. pixabay

Dlatego właśnie w myśl nowych przepisów, niezależnie od pory dnia od 1 czerwca wszyscy kierowcy poruszający się po obszarze zabudowanym będą mogli jechać z prędkością nieprzekraczającą 50 km/h, chyba że znak stanowi inaczej. Z jednej strony może być to dla niektórych osób uciążliwe (np. tych wracających do domu z nocnej zmiany w pracy) i na pewno przestawienie się na nowe regulacje zajmie im trochę czasu. Z drugiej jednak strony jeśli jakiś przepis ma na celu poprawę bezpieczeństwa kierowców i pieszych, to zawsze jest on dobrym rozwiązaniem.

Co jednak najciekawsze, uproszczone mają zostać komunikaty nawigacji i systemów rozpoznawania znaków. W niektórych pojazdach na chwilę obecną większość z nich podaje kierowcy informację jednocześnie o 50/60 km/h (przy czym jest zaznaczone, że druga z wartości ma dodatkowe uwarunkowania).

Jaki mandat za brak świateł?

W porównaniu do maksymalnej możliwej kary na drodze mandat za brak świateł wydaje się kwotą groszową. Dlaczego? Jaki mandat za brak świateł kierowca dostanie w Polsce? Oto zestawienie stawek:

  • 100 zł i 2 punkty karne – brak świateł podczas jazdy w dzień;
  • 100 zł i 4 punkty karne – przemieszczanie się pojazdem niewyposażonym w światła mijania, dzienne czy drogowe;
  • 200 zł i 4 punkty karne – brak świateł w nocy i podczas jazdy w tunelu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News