PILNE: Rząd wprowadza bon energetyczny na paliwo i gaz. Minister Patkowski potwierdza - będzie wypłacany co miesiąc

PILNE: Rząd wprowadza bon energetyczny na paliwo i gaz. Minister Patkowski potwierdza - będzie wypłacany co miesiąc

01.07.2021 Warszawa, n/z Min Finansówfot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Podaj dalej

Inflacja w Polsce nie dość, że nie zwalnia, to znów mocno przyspieszyła i po raz pierwszy od ponad 20 lat przekroczyła poziom 6% rocznie. Ekonomiści zakładają, że to do końca roku inflacja może przekroczyć 7%.

Nic więc dziwnego, że bardzo ważne jest łagodzenie jej skutków. I tak się właśnie dzieje – rząd przygotował program rekompensat, który opiewa na kwotę 3 miliardów złotych. Na Antenie Radia Plus Piotr Patkowski przyznał, że Polska wzorem innych krajów Unii Europejskiej musi jak najszybciej podjąć zdecydowane działania związane z rosnącą inflacją.

Najnowszym pomysłem Ministerstwa Finansów jest bon energetyczny. Wiceminister finansów zdradził, że wsparcie w tej postaci będzie wypłacane co miesiąc, a jego wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego. Wspomniał również, że programem pomocowym ma być objętych ponad 2 mln rodzin.

To będzie bon energetyczny, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny. Nie będziemy wiązać Polaków celem, na jaki mają przeznaczyć te środki, tylko przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć. Wiemy, jakie jest odczucie społeczne inflacji. I zastanawiamy się też nad innymi rozwiązaniami, będziemy je analizować i komunikować. – powiedział Piotr Patkowski na antenie Radia Plus.

Więcej informacji w tym temacie poznamy zapewne na przestrzeni kilku najbliższych tygodni. Pozostaje jedynie czekać na projekt ustawy i mieć nadzieję, że środki będą wypłacane jeszcze w tym roku.

fot: gov.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News