PILNE! Rząd rozważa zamknięcie granic. Oto jaki scenariusz jest możliwy w najbliższych dniach

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal jest bardzo napięta. Każdego dnia wojsko oraz policja muszą stawiać czoła tysiącom migrantów, którzy coraz śmielej próbują nielegalnie dostać się do Polski. Nic więc dziwnego, że rząd postanowił podjąć kolejne kroki mające na celu ustabilizowanie wymykającej się spod kontroli sytuacji – o ile oczywiście będzie to konieczne.

PILNE! Rząd rozważa zamknięcie granic. Oto jaki scenariusz jest możliwy w najbliższych dniach
Podaj dalej

Zamknięcie granic jest rozważane

We wtorek w TVP 1 wiceszef Ministerstwa Spraw Zewnętrznych Marcin Przydacz przyznał, że jeśli sytuacja w najbliższych dniach będzie eskalować, to niewykluczone jest zamknięcie kolejnych granic Polski z Białorusią. Jednocześnie wyraził również nadzieję, że nie będziemy musieli korzystać z 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Jeśli sytuacja będzie eskalować, jeśli sygnały nie będą odczytywane przez reżim w Mińsku, to nie jest wykluczone, że kolejne przejścia będą zamykane w miarę eskalowania sytuacji powiedział wiceszef MSZ.

Art. 4 NATO – czyli co?

Zgodnie z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego państwa członkowskie będą się „wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron”. Zapis ten był wcześniej wykorzystywany kilkukrotnie w przypadku konfliktów o charakterze zbrojnym. Było tak na przykład w czasie trwania konfliktu Turcji z Syrią.

Konsekwencje zamknięcia kolejnych granic

Niestety jeśli decyzja o zamknięciu reszty granic z Białorusią zostanie podjęta, będzie to ogromny problem dla polskich firm transportowych. Mowa tutaj nie tylko o tych przewoźnikach, którzy wożą towary na Białoruś, ale też dalej – np. do Rosji. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że sytuacja niebawem się uspokoi.

 

Przeczytaj również