PILNE: Rząd daje 3 tysiące na zakup węgla. Ale kupisz go niewiele - oto dlaczego

PILNE: Rząd daje 3 tysiące na zakup węgla. Ale kupisz go niewiele - oto dlaczego

węgiel zakaz zielona energia

Podaj dalej

Obok szalejących od wielu tygodni cen paliw, dostępność węgla oraz kwot jakie zapłacić trzeba za tonę tego surowca, są w Polsce absolutnym numerem jeden. Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym, który może cieszyć, bowiem zainteresowani tym rodzajem „paliwa dla domu” jednorazowo dostaną aż 3000 zł. Jest jednak jeden spory problem – za te pieniądze węgla kupimy… niewiele. A przynajmniej mniej, niż moglibyśmy.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała wczoraj, że dzięki zaproponowanym – nowym przepisom, gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z jednorazowego dodatku węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. I to są bez wątpienia dobre wiadomości. Problem leży jednak gdzie indziej.

tani węgiel trudny zakup
Pixabay

W dzisiejszych czasach za oferowane przez rząd 3 tysiące złotych można kupić około jedną tonę węgla. To niewiele, ponieważ w okresie zimowym, aby ogrzać przeciętne gospodarstwo domowe, potrzebne będzie trzy, lub nawet cztery razy więcej. Jednak poprzednia ustawa, która zapewniała możliwość zakupu tony węgla za 996 zł za tonę, nie wejdzie w życie.

Rząd zaproponował unieważnienie obowiązującej od tygodnia ustawy o tonie węgla za 996 zł. Zamiast tego prześle do parlamentu projekt ustawy o jednorazowym dodatku węglowym. Problemem jest to, że poprzednia ustawa została po prostu pomyślana w zły sposób i nie zadziałała. Zakładała ona, że zwykły konsument ma płacić za tonę węgla tysiąc złotych, drugi tysiąc ma dopłacać państwo, a trzeci tysiąc skład węgla. Z tym ostatnim był kłopot. Przedsiębiorcy nie chcieli na każdej tonie węgla tracić, więc do programu nie przystąpili. W efekcie ludzie dalej nie mogli kupić węgla. – podaje RMF FM.

źródło: RMF

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News