PILNE: Polskie MSZ reaguje na masakrę cywilów w Buczy. Jest oświadczenie

PILNE: Polskie MSZ reaguje na masakrę cywilów w Buczy. Jest oświadczenie

Budynek MSZ

Podaj dalej

Po tym, jak rosyjskie wojska opuściły Buczę w związku z rozkazem wycofania, odkryto, że w tej miejscowości doszło do prawdziwej masakry ludności ukraińskiej. Zdjęcia tej tragedii błyskawicznie obiegły cały świat.

Zbrodnia rosyjskich żołnierzy w Buczy wstrząsnęła światem. W poniedziałek głos w tej sprawie zabrał prezydent USA Joe Biden. Amerykański przywódca nazwał okrucieństwa popełnione przez Rosjan „zbrodnią wojenną”. Teraz oświadczenie w tej sprawie wydało również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

2020.04.02 Warszawa . Budynek MSZ . Ministerstwo Spraw Zagranicznych .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Pełne oświadczenie MSZ

Wieści napływające z miejscowości Bucza, wyzwolonej przez siły ukraińskie, napełniły nas przerażeniem, gniewem, pragnieniem sprawiedliwości.

Przestępstwa przeciwko ludności cywilnej są bezwzględnie zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych, którego Rosja jest stroną – zarówno Konwencji Haskiej i Konwencji Genewskiej a także zwyczajowego prawa międzynarodowego.

Zdjęcia cywilów zabitych strzałem w tył głowy ze związanymi rękoma przywodzą na myśl porównania z najczarniejszymi czasami stalinowskiego i hitlerowskiego totalitaryzmu.

Oświadczamy, że zrobimy wszystko, aby osoby odpowiedzialne za te haniebne czyny zostały pociągnięte do odpowiedzialności.

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News