PILNE: Polacy ochoczo korzystają z nowego dodatku. Oto jak otrzymać 1500 zł, ale uwaga - termin jest tylko do 1 lutego

PILNE: Polacy ochoczo korzystają z nowego dodatku. Oto jak otrzymać 1500 zł, ale uwaga - termin jest tylko do 1 lutego

dodatkowe 1300 zl miesięcznie

Podaj dalej

Tegoroczna zima może być dla wielu Polaków bardzo ciężka. Stale rosnące ceny ogrzewania – gazu, węgla i energii elektrycznej nadal są bardzo wysokie. Rząd postanowił więc wyjść na przeciw oczekiwaniom obywateli i zaproponował w tych ciężkich czasach kolejny dodatek, którego wysokość to nawet 1500 zł. Przyjrzyjmy się zatem bliże komunikatowi Ministerstwa Klimatu i Środowiska i sprawdźmy, komu te pieniądze się należą i jak można wejść w ich posiadanie.

Wnioski można składać tylko do 1 lutego 2022 r.

Gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną mogą już składać wnioski o dodatek elektryczny


Ukazało się rozporządzenie ws. wniosku dla gospodarstw domowych ogrzewających się źródłami ogrzewania zasilanymi energią elektryczną (również pompami ciepła).

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy zużycie w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh, kwota dodatku wynosi 1000 zł. Jeżeli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r. przekroczyło 5 MWh, wówczas kwota dodatku to 1500 zł. Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh. Kolejnym warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku elektrycznego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

We wniosku znajdują się dane o wnioskodawcy i wszystkich członkach jego gospodarstwa domowego. Należy podać też numer konta bankowego i określić organ samorządu, do którego składany jest wniosek. Należy również wskazać główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy, które zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB.

We wniosku trzeba oświadczyć m.in., że gospodarstwo nie korzysta z dodatku węglowego, ani innych dodatków przewidzianych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, które posiadają mikroinstalację OZE, której produkcja jest rozliczana zgodnie z ustawą o OZE.

MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News