PILNE: Podano etapy obniżek cen paliw w ramach tarczy antyinflacyjnej. Będą dwa, padły też konkretne liczby

PILNE: Podano etapy obniżek cen paliw w ramach tarczy antyinflacyjnej. Będą dwa, padły też konkretne liczby

tankowanie diesel paliwo

Podaj dalej

25 listopada została zaprezentowana długo oczekiwana tarcza antyinflacyjna. Premier Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że to początek walki z drożyzną w Polsce. Kierowców oczywiście najbardziej interesuje proces obniżania cen paliw. Dziś dowiedzieliśmy się jak będzie to wyglądało w rzeczywistości.

Spore obniżki na stacjach – w dwóch etapach

Jak zapewnił Mateusz Morawiecki, zaprezentowana przez rząd tarcza antyinflacyjna ma opierać się na trzech podstawowych filarach. Chodzi oczywiście o długo oczekiwaną przez kierowców obniżkę cen paliw na pięć miesięcy, niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalny dodatek osłonowy dla rodzin.

Bez wątpienia skutki szalejącej inflacji są dla kierowców bardzo dotkliwe. Ceny na stacjach paliw już dawno przekroczyły prób 6 zł/l.  Według danych przekazanych przez Urząd Statystyczny Unii Europejskiej w ciągu roku w Polsce ceny paliw wzrosły aż o 28,5%. Nic więc dziwnego, że wszyscy z wytęsknieniem czekają na ich obniżkę.

fot. pixabay

Jak się okazuje, będzie ona przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy to obniżenie akcyzy na paliwa silnikowe, drugi natomiast zakłada zniesienie podatku od sprzedaży detalicznej paliw. Wyglądać będzie to następująco:

  • od 20 grudnia 2021 r. do maja 2022 r. – nastąpi obniżka akcyzy na paliwa silnikowe,
  • od 1 stycznia do maja 2022 r. – zniesiony zostanie podatek od sprzedaży detalicznej paliw.

Ile to pozwoli zaoszczędzić

Jeśli faktycznie tak się stanie analitycy przewidują, że cena na litrze Pb95 czy ON spadnie nawet o 30 groszy. Stać ma się tak głównie za sprawą obniżenia akcyzy. Aktualnie wynosi ona 26% od benzyny i 20% od oleju napędowego. Dla porównania podatek od sprzedaży detalicznej w zależności od przychodów wynosi 0,8 lub 1,4%.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News