PILNE: Planujesz wymianę tego elementu w aucie? Pamiętaj, żeby to zgłosić - inaczej trafisz do więzienia

PILNE: Planujesz wymianę tego elementu w aucie? Pamiętaj, żeby to zgłosić - inaczej trafisz do więzienia

nabijanie klimatyzacji warsztat

Podaj dalej

Niestety – ten tytuł, to wcale nie jest żart. Dokonując niektórych napraw w naszym samochodzie musimy mieć się na baczności. Jeśli nie zadbamy o formalności, w pewnych przypadkach możemy przysporzyć sobie wielu kłopotów i nieprzyjemności. Z trafieniem do więzienia włącznie.

Wbrew pozorom, nie wszystkie naprawy w Polsce można wykonywać „na własną rękę”. Niektóre z nich trzeba zgłosić, jeśli tego nie zrobimy w wyznaczonym ustawowo czasie, możemy nawet trafić do więzienia.

Kręcenie licznika – największa patologia aut z rynku wtórnego

Cofanie licznika to w Polsce dalej patologia i ogromny problem dla wszystkich tych, którzy chcą kupić auto z drugiej ręki. Według danych zgromadzonych przez serwis rankomat.pl, w 2019 r. sprowadzono do Polski ponad 1 mln aut z zaniżonym przebiegiem. Związek Dealerów Samochodów w raporcie z 2018 r. oszacował, że nawet 3/4 z nich może mieć przekręcony drogomierz.

Skala problemu jest więc ogromna. Dlatego też od 1 stycznia br. policja może podczas kontroli drogowej sprawdzić stan licznika samochodu. Za jego cofnięcie może grozić nie tylko wysoka kara finansowa, ale również od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dotychczas przyłapany rekordzista przekręcił drogomierz o bagatela… 1,3 mln km.

stan licznika diesel

To nie żarty – kary są drakońskie

Co jednak najciekawsze – do więzienia można trafić nie tylko za „przekręcenie” licznika, ale również… za jego wymianę! Należy bezwzględnie pamiętać, że drogomierz można wymienić tylko w określonych sytuacjach. Jeśli jesteśmy zatem zmuszeni dokonać wymiany tego elementu, to tylko wtedy, kiedy uległ on uszkodzeniu. Z uszkodzeniem mamy natomiast do czynienia wtedy, kiedy mechanizm nie odmierza przebiegu lub konieczna jest wymiana części, która jest z nim na stałe zintegrowana.

Następnie – co najistotniejsze – fakt ten należy zgłosić w ciągu 14 dni od tej operacji w stacji kontroli pojazdów. Oczywiście należy też przygotować odpowiednie dokumenty – dowód rejestracyjny i oświadczenie o wymianie drogomierza. To ostatnie bez problemu można znaleźć, a następnie pobrać z sieci. Należy przy tym pamiętać, żeby we wspomnianym oświadczeniu poświadczyć prawdę. Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News