PILNE! Ogromne zmiany dla posiadaczy kategorii B! Sejm przygotował nowe uprawnienia

Wielu kierowców posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę mogą jeździć oprócz samochodu osobowego. Teraz dostaną kolejne – nowe uprawnienie. Warto więc to sobie przypomnieć.

Podaj dalej

Kategoria B – do czego uprawnia?

Większość osób na pytanie „Czym mogę kierować posiadając prawo jazdy kat. B?” odpowie słusznie, że samochodami osobowymi. To prawda, ale nie tylko. Najpopularniejsza kategoria prawa jazdy pozwala nie tylko prowadzić pojazdy których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 t.

Mając taki dokument możemy również kierować samochody z przyczepą lekką (której dmc nie przekracza 750 kg) oraz motocykle, których pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3. To jednak nie wszystko. Kategoria B uprawnia nas również do prowadzenia czterokołowców lekkich, czyli po prostu quadów. Dodatkowo możemy usiąść za kierownicą ciągnika rolniczego oraz pojazdów wielobieżnych czyli np. Walca, koparki czy kombajnu rolniczego.

Prawo jazdy kat. B - nowe uprawnienia
fot. Marcin Zabolski

Nowe uprawnienia

Niebawem wszyscy posiadacze prawa jazdy kategorii B dostaną nowe kolejne uprawnienie. Obecnie sejmowe komisje pracują nad nowelizacją Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Za sprawą zmiany ustawy kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogliby prowadzić elektryczne samochody dostawcze dopuszczalnej masie całkowitej (DMS) do 4,25 tony.

Jak twierdzą pomysłodawcy tego projektu – dzięki taka zmiana ma na celu „rozkręcenie” rynku elektrycznych dostawczaków w naszym kraju. Aktualnie bowiem takie pojazdy przegrywają walkę z pojazdami napędzanymi jednostkami spalinowymi. Wszystko oczywiście przez mniejszą ładowność. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zwracało uwagę na ten problem od bardzo dawna i lobbowało za zmianą przepisów. Aktualnie wszystko wskazuje na to, że PSPA dopnie niebawem swego.

„Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4,25 t, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych” – czytamy w propozycji nowych przepisów.

Przeczytaj również