PILNE: Od dziś w Polsce obowiązuje zakaz sprowadzania samochodów zarejestrowanych w tym kraju. Jest decyzja MSWiA w tej sprawie

PILNE: Od dziś w Polsce obowiązuje zakaz sprowadzania samochodów zarejestrowanych w tym kraju. Jest decyzja MSWiA w tej sprawie

dopłaty kierowcy samochody spalinowe na złom

Podaj dalej

Wczoraj na przejściu granicznym Terespol-Brześć, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował w trakcie briefingu prasowego o czekających nas zmianach – w tym o zakazie sprowadzania samochodów oraz budowie zapory elektronicznej na rzece Bug.

Zakaz wszedł w życie 17 września

Od dzisiaj zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.

O pochodzeniu samochodu z Rosji świadczy fakt zarejestrowania go w tym państwie. Pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli pojawią się na polskich przejściach granicznych, będą cofane z powrotem do państwa spoza UE, z którego przyjechały, niezależnie czy będzie to Rosja czy też inny kraj. Działania takie będą prowadzone nawet jeśli kierowca auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.

Powyższy zakaz wynika z rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.).

Zapora na rzece Bug

Minister Mariusz Kamiński oświadczył również, że Straż Graniczna ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią. Ogłoszenie zostało opublikowane w piątek 15 września br. Szef MSWiA zaznaczył, że jest to kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa, w związku z brutalną wojną na Ukrainie.

 

konfiskata samochód kierowca pijany kierowcy samochodu
fot. pixabay

źródło: MSWiA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News