PILNE! Morawiecki: Od 1 stycznia paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Będzie też dodatek osłonowy [WYJAŚNIAMY]

PILNE! Morawiecki: Od 1 stycznia paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Będzie też dodatek osłonowy [WYJAŚNIAMY]

premier zakaz przemieszczania

Podaj dalej

Dzisiaj została zaprezentowana długo oczekiwana tarcza antyinflacyjna. Premier Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że to początek walki z drożyzną w Polsce. Warto zatem bliżej przyjrzeć się na czym to ma polegać.

Tarcza i jej trzy filary

Jak zapewnił Mateusz Morawiecki, przygotowana przez rząd tarcza antyinflacyjna ma opierać się na trzech podstawowych filarach. Chodzi oczywiście o długo oczekiwaną przez kierowców obniżkę cen paliw na pięć miesięcy, niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalny dodatek osłonowy dla rodzin.

Jeżeli chodzi o paliwa, to zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Według Prezesa Rady Ministrów takie działanie doprowadzi do obniżki cen paliw o około 20-30 gr w najbliższych kilku tygodniach. VAT na gaz ma spaść do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Podobnie z resztą jak VAT na energię elektryczną. Ten ma wrócić do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.).

Główne założenia Tarczy Antyiinflacyjnej

Z kolei dodatek osłonowy ma zrekompensować koszty kosztów VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News