PILNE! Od 1 grudnia zupełnie nowe przepisy covidowe dla kierowców i podróżnych. To będzie obowiązkowe dla wszystkich

PILNE! Od 1 grudnia zupełnie nowe przepisy covidowe dla kierowców i podróżnych. To będzie obowiązkowe dla wszystkich

APTOPIX Virus Outbreak 24 Hours

Podaj dalej

Pandemia koronawirusa nie zwalnia nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. U szczytu tzw. czwartej fali rządy wielu krajów postanawiają więc wprowadzać pewne ograniczenia. Wszystko po to, aby święta Bożego narodzenia nie zostały zakłócone covidem i dodatkowymi – jeszcze surowszymi restrykcjami.

COVID nie zwalnia więc potrzebne są nowe regulacje

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości – najbliższe dni i tygodnie przyniosą gwałtowny wzrost ilości zachorowań na koronawirusa. Cała sytuacja jest niezwykle trudnym wyzwaniem dla systemów ochrony zdrowia na całym kontynencie.

W Polsce zbliżamy się do apogeum 4 fali pandemii. Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że zakłada dwa scenariusze ze średnią dzienną liczbą zakażeń na poziomie między 25 tys. a 30 tys. Jak zapewniał, jeśli tak się stanie, jesteśmy przygotowani do rozbudowy bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.

paszport covidowy
fot. freepik.com

Inni mają gorzej

Nie wszystkie państwa mają taki komfort. Problem z lawinowo rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 szczególnie dotyka najpopularniejsze kraje turystyczne. Właśnie dlatego Wyspy Kanaryjskie ogłosiły wprowadzenie obowiązku posiadania paszportu covidowego. Nowe przepisy wejdą w życie 1 grudnia i będą dotyczyły wszystkich kierowców i podróżnych przybywających na ten jakże popularny wśród turystów hiszpański archipelag. Bez wyjątku – dokument potwierdzający przyjęcie szczepionki będą musieli okazać nawet obywatele Hiszpanii.

To duża zmiana, bowiem do tej pory paszport covidowy wymagany był tylko od osób przyjeżdżających na Wyspy Kanaryjskie z krajów znajdujących się na tzw. „liście ryzyka”. Regionalne służby medyczne alarmują, że pandemia na Wyspach Kanaryjskich nasila się. Dzieje się tak mimo, że pełen proces szczepień przeszło tam już ponad 85 proc. mieszkańców. Dlatego właśnie rząd Hiszpanii zdecydował się na tak radykalne rozwiązanie.

To nie wszystko – o tym należy pamiętać szczególnie!

W tym miejscu warto przypomnieć, że wszyscy podróżujący do Hiszpanii są zobowiązani dodatkowo do wypełnienia formularza sanitarnego. Taki dokument można pobrać na stronie www.spth.gob.es. Uzupełniając formularz należy wpisać w nim dane osobowe, nr lotu, adres hotelu, w którym się zatrzymujemy. Podajemy również kontakt w nagłych przypadkach oraz dane współtowarzyszy podróży. Następnie elektroniczny formularz generuje kod QR, który trzeba okazać nie tylko przed wejściem na pokład samolotu, ale również tuż po minięciu granicy Hiszpanii.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News