PILNE: Nowego bonu turystycznego NIE będzie. Wiceminister Soboń: "Nie ma obecnie żadnych ustaleń w tej sprawie”

PILNE: Nowego bonu turystycznego NIE będzie. Wiceminister Soboń: "Nie ma obecnie żadnych ustaleń w tej sprawie”

PILNE: Nowego bonu turystycznego NIE będzie. Wiceminister Soboń: „Nie ma obecnie żadnych ustaleń w tej sprawie”

Podaj dalej

Zgodnie z nowymi przepisami z 2 września 2022 roku, czas na wykorzystanie bonów turystycznych wygasł pod koniec I kwartału 2023 roku. Potrzebę przedłużenia terminu realizacji programu PBT w takim wymiarze wskazywały we wspólnym stanowisku z 15 lipca ubiegłego roku Rada Polskiej Organizacji Turystycznej i Rada Ekspertów do spraw Turystyki. Program jednoznacznie pozytywnie ocenili beneficjenci i przedsiębiorcy turystyczni. To oznacza, że niebawem można będzie ubiegać się o kolejny bon turystyczny, co oczywiście rodzi wiele pytań – chociażby na temat jego wysokości.

Niestety wszystkich tych, którzy liczyli na wyższe niż rok temu świadczenie musimy zmartwić już na samym początku. W czwartek 27 kwietnia podczas rozmowy w RMF wiceminister finansów Artur Soboń wyraźnie dał do zrozumienia, że w tej materii raczej nic się nie zmieni.

Pytany o to, czy trwają rozmowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki na temat nowej formuły bonu turystycznego, Artur Soboń powiedział: „Nie ma obecnie żadnych ustaleń w tej sprawie”. „Analizujemy bardzo różne warianty w różnych obszarach, komunikowanie tego przez media nie najlepiej służy naszym interesom”.

Komu przysługuje bon

Polski Bon Turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Osoby uprawnione, które dotychczas nie aktywowały przysługującego im świadczenia, mogą to zrobić, logując się na swój profil na PUE ZUS. Szczegółowa instrukcja aktywacji bonu dostępna jest na stronie Polskiego Bonu Turystycznego.

Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje dzieciom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Każde dziecko z niepełnosprawnością może otrzymać bon o łącznej wartości 1000 zł. Aktywacja odbywa się poprzez indywidualne konto osoby uprawnionej, która w swoim profilu PUE ZUS ma przyznane świadczenie podstawowe.

Osoby, które jeszcze nie wykorzystały aktywowanych bonów, lub wykorzystały je częściowo, na swoim profilu PUE ZUS mogą także sprawdzić stan posiadanych środków.

Polski Bon Turystyczny jest dokumentem elektronicznym i ma postać 16-cyfrowego, unikalnego kodu, który nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można wykorzystać go w ponad 29 tysiącach obiektów w całej Polsce.

Bonem można zapłacić zarówno za wypoczynek rodziny, ferie, wakacje czy jednodniowe wycieczki, jak i zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży – szkolne wycieczki, zimowiska, kolonie i półkolonie, obozy, turnusy rehabilitacyjne czy imprezy turystyczne, łączące minimum dwie usługi turystyczne.

wakacje chorwacja kuny euro
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News