PILNE: Łańcuchy śniegowe obowiązkowe. Zobacz gdzie musisz je założyć i jaki mandat grozi za ich brak

PILNE: Łańcuchy śniegowe obowiązkowe. Zobacz gdzie musisz je założyć i jaki mandat grozi za ich brak

PILNE: Łańcuchy śniegowe obowiązkowe. Zobacz gdzie musisz je założyć i jaki mandat grozi za ich brak

Podaj dalej

Zimy w Polsce od wielu lat nie są szczególnie surowe. Można raczej określić je jako łagodne i prawie bezśnieżne. Nie zawsze tak jednak było. Jeszcze kilkanaście lat temu mróz i obfite – nawet kilkotygodniowe opady śniegu – potrafiły sparaliżować ruch na niemal wszystkich drogach w naszym kraju.

Łańcuchy śniegowe – kiedy są obowiązkowe

Właśnie dlatego jeszcze dekadę temu kierowcy w Polsce nie wyobrażali sobie jazdy bez założonych łańcuchów śniegowych. Niektórzy, zwłaszcza ci mieszkający w górach do tej pory wożą komplet w bagażniku, bowiem pogoda np. w Tatrach może w ciągu kilku godzin zmienić się diametralnie. A wtedy mogą okazać się one niezbędne by bezpiecznie dotrzeć do celu.

W Polsce nie mamy co prawda określonego prawnie nakazu zakładania łańcuchów na opony. Jest to podyktowane względami praktycznymi – jak wspomnieliśmy wcześniej, zimy nie są już tak surowe. Po drugie drogi są na bieżąco odśnieżane, więc niemal wszędzie można dojechać bez dodatkowych zabezpieczeń na kołach. W niektórych jednak przypadkach łańcuchy śniegowe są jednak obowiązkowe. O konieczności używania na kołach pojazdów łańcuchów śniegowych stanowi znak C-18 – „nakaz używania łańcuchów śniegowych”. 

Jeśli zatem natrafimy na drodze na taki znak, mamy obowiązek zamontowanie łańcuchów na minimum dwóch kołach napędowych. Oczywiście wszystko zależy od warunków. Jeśli droga nie jest pokryta śniegiem możemy bez zastanowienia zaniechać żmudnego procederu ich zakładania.

Może zdarzyć się sytuacja, że pod ww. znakiem umieszczona zostanie tabliczka z symbolem konkretnej kategorii pojazdów. Wówczas obowiązek używania łańcuchów śniegowych dotyczy jedynie kierujących wskazanymi pojazdami. Niezastosowanie się do obowiązku wynikającego ze znaku C-18 zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 100 zł. Na nasze konto trafi również jeden punkt karny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News