PILNE: Koniec z hasłami dla Google. Gigant wprowadza zupełnie nowe rozwiązanie dla logowań

PILNE: Koniec z hasłami dla Google. Gigant wprowadza zupełnie nowe rozwiązanie dla logowań

google chrome oszustwo

Podaj dalej

W zeszłym miesiącu Google ogłosiło, że wprowadzi klucze dostępu dla wszystkich kont Google na wszystkich głównych platformach. Niestety, to początkowe wdrożenie dotyczyło tylko kont osobistych i pominęło korporacyjny obszar roboczy i konta w chmurze. Zmienia się to dzisiaj wraz ze stopniowym wdrażaniem dla organizacji.

Klucze dostępu są reklamowane jako „Początek końca hasła” i umożliwiają użytkownikom bezproblemowe uwierzytelnianie na różnych urządzeniach. Zamiast polegać na tradycyjnych metodach, takich jak hasła lub kody PIN, klucze dostępu wykorzystują klucze kryptograficzne przechowywane na urządzeniu użytkownika w celu weryfikacji jego tożsamości. Takie podejście eliminuje konieczność zapamiętywania skomplikowanych haseł i zapewnia bezpieczniejszy mechanizm uwierzytelniania.

Google wprowadza również klucze dostępu zamiast haseł do Workspace

Obecnie klucze dostępu są dostępne dla kont prywatnych jako metoda logowania, która musi zostać najpierw aktywowana i obecnie nie zastępuje istniejących metod logowania. Jednak w przypadku kont przestrzeni roboczej proces musi zostać najpierw zatwierdzony przez administratora, który może następnie zdecydować, czy włączyć tę funkcję dla organizacji. Ustawienie jest domyślnie wyłączone, ale po włączeniu użytkownicy mogą tworzyć i używać kluczy dostępu jako metody uwierzytelniania dwusetapowego (2SV).

Korzystanie z kluczy dostępu nie jest niczym nowym. W rzeczywistości Google, Apple, Microsoft i FIDO Alliance ogłosiły w zeszłym roku, że będą pracować nad udostępnieniem obsługi klucza dostępu na wszystkich platformach. Teraz, gdy nadszedł czas, miło jest widzieć, że firmy i ich pracownicy mogą korzystać z wygody używania kluczy dostępu jako bezpieczniejszej alternatywy dla haseł.

Wdrażanie już się rozpoczęło, ale wielu użytkowników musi jeszcze poczekać

Funkcja zaczęła być wdrażana 6 czerwca, ale zanim dotrze do wszystkich administratorów Google Workspace, minie kilka tygodni. Po zakończeniu implementacji obsługa klucza dostępu powinna być dostępna dla wszystkich użytkowników Workspace na różnych platformach, w tym na Androidzie, iOS i urządzeniach stacjonarnych.

Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z wygody i bezpieczeństwa uwierzytelniania za pomocą klucza dostępu niezależnie od preferowanego urządzenia lub systemu operacyjnego.

CHIP.de

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News