PILNE: Koniec z dotychczasowym 500 plus. Nie pojedziesz już odebrać pieniędzy, wszystko będzie odbywać się zupełnie inaczej

PILNE: Koniec z dotychczasowym 500 plus. Nie pojedziesz już odebrać pieniędzy, wszystko będzie odbywać się zupełnie inaczej

diesel 500+

Podaj dalej

Dokładnie 1 stycznia w życie weszło sporo zmian w świadczeniach dla rodzin. Oprócz pojawienia się Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, ogromne zmiany przeszedł największy program socjalny w historii Polski. Mowa oczywiście o 500 plus, które zmieni się nie do poznania.

Rodziców pobierających świadczenie w postaci 500 plus czekają niebawem olbrzymie zmiany. Warto o nich pamiętać jeśli chcemy, aby dodatek dalej nam przysługiwał. Co jednak najważniejsze, zmieni się forma jego wypłacenia – nie będzie już można podjechać autem, autobusem czy jakimkolwiek innym środkiem lokomocji, aby odebrać świadczenie. O tym jednak później, teraz skupmy się na tym co trzeba zrobić, aby świadczenie nadal nam przysługiwało. Jeśli bowiem nie dopełnimy odpowiednich formalności, możemy nie dostać pieniędzy.

pieniadze rzad podatek

O tym musicie pamiętać

Z początkiem lutego rusza nabór wniosków na nowy okres w ramach 500 plus. Od tego momentu wnioski będzie można wysyłać wyłącznie elektronicznie, co może być sporym utrudnieniem dla wielu osób, które dotychczas korzystały ze standardowej procedury ich składania. Na szczęście metod jest kilka. Można to zrobić  przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, system Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS) oraz poprzez bankowość elektroniczną.

Co jednak bardzo istotne – odpowiednio przygotowane dokumenty o przyznanie świadczenia będą musieli złożyć wszyscy uprawnieni do tego rodzice. W tym oczywiście również ci, którzy już teraz otrzymują 500 plus. Procedurami związanymi z obsługą wniosków i późniejszą wypłatą świadczeń zajmie się teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie tak jak do tej pory – samorządy. To jednak nie koniec „nowości”.

Najważniejszą dla wielu i bardzo ważną zmianą jest też to, że nie będzie już pieniędzy wypłacanych w gotówce do ręki. Osoby, które wcześniej jeździły pobierać świadczenie np. w urzędzie pocztowym, będą musiały teraz we wniosku o nowe 500 plus podać numer konta.

diesel 500+

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News