PILNE! Kierowco, 20 listopada i 4 grudnia to będzie na stacjach za darmo. Nie przegap okazji!

PILNE! Kierowco, 20 listopada i 4 grudnia to będzie na stacjach za darmo. Nie przegap okazji!

mgla samochod swiatla

Podaj dalej

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policja przeprowadza akcję „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo.” Nie inaczej będzie tym razem, dlatego warto się do niej odpowiednio wcześnie przygotować, aby uniknąć mandatu. Na szczęście, na stacjach diagnostycznych będziemy mogli sprawdzić ustawienie świateł za darmo.

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, prawidłowe działanie świateł pojazdu nabiera szczególnego znaczenia. Sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych.

Wszelkie nieprawidłowości związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części, albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego właśnie już niebawem patrole drogówki w całym kraju będą bacznie przyglądać się wszystkim pojazdom, które wzbudzą u mundurowych jakiekolwiek, nawet najmniejsze wątpliwości.

Sprawdzisz to nie wydając grosza

Aby kierowca miał pewność, że światła w samochodzie są ustawione w sposób prawidłowy i zgodny z prawem, powinien skorzystać z usług wykwalifikowanego mechanika. Najłatwiej jest podjechać na najbliższą stację kontroli pojazdów – tam pracownicy dysponują nie tylko odpowiednim sprzętem, ale przede wszystkim – fachową wiedzą. Mając na uwadze fakt, że w najbliższym czasie będzie można sprawdzić ustawienie świateł za darmo, grzechem byłoby z tej opcji nie skorzystać. Dzięki temu poprawimy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

mgla samochod swiatla

Darmowe sprawdzenie ustawienia świateł – gdzie i kiedy

Aktualnie trwa zbieranie zgłoszeń stacji kontroli pojazdów, które wyrażają chęć uczestnictwa w tej akcji. Niestety, na ostateczną listę placówek trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Na pewno jednak zostanie ona opublikowana najpóźniej do 21 października br. na stronach internetowych podmiotów organizujących (Policji lub PISKP). Wiadomo już natomiast kiedy będą one przeprowadzane:

  • 20 listopada 2021 r.;
  • 4 grudnia 2021 r

Mandat jest spory, więc warto skorzystać

Prawidłowe ustawienie świateł jest niezwykle ważne. Dlatego gdy przyjdzie do policyjnej kontroli, źle ustawione światła mogą skończyć się mandatem w wysokości 500 zł. W skrajnych przypadkach nawet odebraniem prawa jazdy i odholowaniem samochodu na policyjny parking. Oczywiście holowanie będzie odpłatne. Dlatego Policja zachęca do skorzystania z możliwości darmowego ich ustawienia.

Właścicielom pojazdów zajmie to maksymalnie 10 minut, bo tyle mniej-więcej diagnosta będzie potrzebował by optymalnie je dostroić. Wówczas będziemy mieli pewność, że mamy dobrze oświetloną drogę po zmroku i co najważniejsze – nikogo nie oślepiamy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News