PILNE! Jeździsz bez prawa jazdy? W grudniu możesz trafić za to do więzienia. Nowe przepisy są szokujące [WYJAŚNIAMY]

PILNE! Jeździsz bez prawa jazdy? W grudniu możesz trafić za to do więzienia. Nowe przepisy są szokujące [WYJAŚNIAMY]

Więzienie

Podaj dalej

W ostatnim czasie wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu, że w najbliższym czasie kierowcy będą musieli przygotować się na radykalne zaostrzenie przepisów. Jednak tak ekstremalnych zmian w kodeksie ruchu drogowego, a co za tym idzie w zakresie mandatów i grzywien za przewinienia drogowe, nie spodziewał się chyba nikt.

Nadchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisy

Jazda bez uprawnień i jej konsekwencje – to wciąż jeden z głównych problemów na polskich drogach. Aktualnie w Polsce wszystkim osobom, które przekroczą prędkość w terenie zabudowanym o 50km/h grozi zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Przez ten czas nie możemy oczywiście kierować pojazdami. Jeśli natomiast zdecydujemy się wsiąść za kółko w tym czasie, a policja zatrzyma nas do kontroli, skończy się karą w wysokości 500 zł oraz przedłużeniem zatrzymania prawa jazdy na okres do 6 miesięcy.

Do trzech razy sztuka, bo właśnie gdy zostaniemy przyłapani kolejny raz na tym wykroczeniu, prawo jazdy, niestety, zostaje nam odebrane. Co jednak najciekawsze – jako że zmotoryzowany nie ma uprawnień, nie otrzymuje żadnych punktów karnych, gdyż nie ma ich gdzie dopisać.

mandat karny policja

Od grudnia 2021 roku wszystko w tym zakresie się zmieni. Kierowcy jeżdżący bez uprawnień muszą mieć świadomość, że jest to nie wykroczenie, ale poważne przestępstwo, za które od grudnia będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości minimum 1000 zł. Jeżeli sprawca takiego wykroczenia w ciągu 2 lat ponownie wsiądzie za kierownicę bez prawa jazdy, grzywna wzrośnie – tym razem aż do 2000 zł.

To nie koniec zmian. Od grudnia 2021 roku zmienią się też inne przepisy. Najważniejsze „nowości” w kodeksie ruchu drogowego to:

  • Przekroczenie prędkości o 30 km/h – mandat w wysokości przynajmniej 1500 zł niezależnie od obszaru – zabudowany lub niezabudowany. Ponowne popełnienie takiego wykroczenia w ciągu 2 lat będzie grozić grzywną od 3000 zł w górę.
  • Prowadzenie pojazdu po alkoholu lub innego środka odurzającego – grzywna w wysokości przynajmniej 2500 zł lub kara aresztu.
  • Nieprawidłowe zachowanie względem pieszego (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych) – grzywna w wysokości od 1500 zł w górę.
  • Fałszowanie wskazań tachografu – utrata prawa jazdy na 3 miesiące.

źródło: autobaza.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News