PILNE: Jest projekt ustawy "Tanie Paliwo"! Ceny mają wrócić do poziomu 4 zł/litr

Od wielu tygodni ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce biją kolejne rekordy. Aktualnie widok 6 zł za litr Pb95 czy ON nie dziwi już nikogo. Było więc tylko kwestią czasu, aż w sejmie ktoś postanowi coś z tym zrobić.

diesel benzyna ceny paliw cena
Podaj dalej

I tak właśnie się stało. Mocna obniżka podatków składających się na cenę paliwa – z takim postulatem wystąpili w czwartek w Sejmie posłowie Konfederacji. Według pomysłodawców, projekt ten pozwoli na diametralne obniżenie cen paliw, walkę z inflacją i przede wszystkim – pozwoli zaoszczędzić Polakom sporo pieniędzy.

diesel benzyna ceny paliw cena
fot. pixabay

Jak to ma działać?

Projekt ustawy „Tanie paliwo” jest relatywnie prosty. Zakłada obniżkę VAT na paliwo do 15 proc., obniżkę stawek akcyzy, tak by wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji, obniżkę opłaty paliwowej i likwidację opłaty emisyjnej. Według pomysłodawców tego projektu – takie rozwiązanie pozwoli obniżyć ceny paliw do poziomu około 4 zł/litr. 

Aktualnie niemal połowa kwoty którą przychodzi nam zapłacić za litr paliwa trafia do kasy państwa. Wygląda to następująco:

Pb95
– akcyza – 26%
– podatek VAT – 19%
– opłata paliwowa – 3%
– koszt zakupu w rafinerii – 48%
– marża – 4%

ON
– akcyza – 20%
– podatek VAT – 19%
– opłata paliwowa – 6%
– koszt zakupu w rafinerii – 51%
– marża – 5%

Czy projekt Konfederacji ma szansę  trafić na „ścieżkę procedury parlamentarnej”? Jeśli tak, to jego autorzy muszą szukać poparcia poza swoim klubem. Do tej pory podpisało się pod nim 11 posłów Konfederacji. Do złożenia projektu w Sejmie konieczne są podpisy pod nim minimum 15 posłów.

 

 

Przeczytaj również