PILNE: Jest lista rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. Zobacz gdzie mogą Cię nagrać [LISTA]

PILNE: Jest lista rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. Zobacz gdzie mogą Cię nagrać [LISTA]

czerwone swiatlo sygnalizacja

Podaj dalej

Aktualnie w Polsce za przejazd na czerwonym świetle grozi całkiem spory mandat w wysokości od 300 do 500 zł. Dodatkowo na konto kierowcy trafi również 6 punktów karnych. Mimo tego jest to w naszym kraju jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierowców.

Przejazd na czerwonym świetle (kierowcy często używają terminu „bardzo późne pomarańczowe) to bez wątpienia jedno z najpoważniejszych wykroczeń drogowych. Nie bez powodu zatem wszyscy ci, którzy nie stosują się do obowiązku zatrzymania się na czerwonym świetle, otrzymują wysokie kary. Łamiący ten jakże istotny dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierowcy muszą więc liczyć się z konsekwencjami. Tym bardziej, że w Polsce regularnie przybywa rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle.

Rejestrator świateł – czyli jak to właściwie działa

W Polsce wszystkie rejestratory przejazdu na czerwonym świetle nie są oznakowane (w przeciwieństwie od fotoradarów czy odcinkowych pomiarów prędkości). Działanie tych urządzeń jest jednak banalnie proste. Dwie kamery zainstalowane są przed oraz na sygnalizatorze. Jak już pewnie doskonale się domyśliliście – jedna sprawdza jakie światło aktualnie się świeci i jest w gotowości aby w razie przejazdu na czerwonym zarejestrować tablicę rejestracyjną pojazdu.

Druga uruchamia się w następstwie aktywacji pierwszej, a następnie wzorem fotoradaru robi zdjęcie kierowcy, który dopuścił się wykroczenia. Następnie cała dokumentacja zdarzenia w formie cyfrowej trafia do odpowiednich służb.

Oto gdzie trzeba mieć się na baczności

Sprawa jest banalnie prosta – aby uniknąć wysokiego mandatu wystarczy po prostu jeździć zgodnie z przepisami i nie lekceważyć sygnalizacji świetlnej. Jeśli jesteście jednak ciekawi gdzie aktualnie takie systemy są zainstalowane, to dziennikarze portalu www.motofakty.pl dotarli jakiś czas temu do listy lokalizacji urządzeń do kontroli przejazdu na czerwonym świetle. Oto ona:

źródło: motofakty.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News