PILNE: Dodatkowy zwrot z ZUS dla Polaków już możliwy. Urzędnicy przypominają - wnioski składać można tylko do 1 czerwca

PILNE: Dodatkowy zwrot z ZUS dla Polaków już możliwy. Urzędnicy przypominają - wnioski składać można tylko do 1 czerwca

dodatek świadczenie pieniądze 500 plus program wzrost podwyżka

Podaj dalej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował dzisiaj za pośrednictwem swojej strony internetowej, że możliwy jest zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Urzędnicy podkreślają jednak, że złożenie wniosku o zwrot nadpłaty jest uprawnieniem płatników składek, a nie obowiązkiem. Czas na podjęcie decyzji o jego podpisaniu i wysłaniu upływa 1 czerwca. dlatego warto więc się spieszyć jeśli chcemy te pieniądze odzyskać.

Jak to zrobić – krok, po kroku…

Jeżeli płatnik składek nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 1 czerwca 2023 i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku.

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE jest udostępniony w widoku Moje dane, sekcja Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przed podpisaniem i wysłaniem koniecznie jest potwierdzenie numeru rachunek bankowego, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunek bankowy, na który powinien być dokonany zwrot nie jest zapisany na koncie w ZUS, aby go dodać należy złożyć dokument ZUS ZBA – Informacja o numerach rachunków bankowych płatnia składek.

dodatek finansowy pup
Artur Łuczka/ Pixabay

ZUS

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News