PILNE: Ceny paliw w końcu zaczęły spadać. Wielkie zmiany widać już na stacjach, a będzie jeszcze lepiej

PILNE: Ceny paliw w końcu zaczęły spadać. Wielkie zmiany widać już na stacjach, a będzie jeszcze lepiej

paliwo ceny paliw w polsce (2)

Podaj dalej

W końcu stało się to, na co od wielu tygodni czekają kierowcy w całej Polsce. Ceny benzyny i oleju napędowego zaczęły spadać, a to nie koniec – według analityków w kolejnych tygodniach ma być pod tym względem jeszcze lepiej.

Zapowiedziane niedawno przez prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka obniżki cen paliw nareszcie widoczne są na stacjach paliw. Aktualnie ceny podstawowych mieszanek są obniżone o 34 gr za litr do poziomu 7,55 zł w przypadku oleju napędowego i o 20 gr za litr do poziomu 6,79 zł w przypadku benzyny.

Powodem tak gwałtownej i przede wszystkim sporej obniżki jest sytuacja na rynkach światowych. Spadek cen paliw gotowych przełożyły się na nowe, niższe ceny w hurcie. Jak podaje portal Businessinsider w przypadku benzyny jest to mniej aż o 55 gr na litrze netto. Olej napędowy jest natomiast tańszy o równą złotówkę.

ropa naftowa embargo rosja wojna ceny cena diesel
fot. pixabay

Będzie jeszcze taniej

To nie koniec dobrych wieści. Według analityków w kolejnych dniach sytuacja będzie jeszcze lepsza. Od 9 marca ceny w hurcie spadają w ekspresowym tempie – równie szybkim, co rosły. Jeśli taki trend się utrzyma, to już pod koniec przyszłego tygodnia kierowcy mogą liczyć na powrót do normalności, a więc ceny w okolicach 5,90 – 6 zł/l.

Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, kiedy tendencja spadkowa utrzyma się na rynku międzynarodowym. A to akurat w kolejnych dniach jest bardzo prawdopodobne. Co jednak najważniejsze, dotyczy to nie tylko Orlenu – w ślady za polskim koncernem pójdą inni duzi gracze.

źródło: Businessinsider

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News