PILNE! Bon energetyczny: Padła konkretna kwota - tyle dostaniemy dofinansowania m.in. na paliwo

PILNE! Bon energetyczny: Padła konkretna kwota - tyle dostaniemy dofinansowania m.in. na paliwo

diesel-pieniadze-parking

Podaj dalej

Na początku lutego wiceminister finansów Piotr Patkowski przyznał, że wzorem innych krajów Unii Europejskiej rząd planuje wprowadzenie projektu pomocowego dla Polaków, który opiewa na łączną kwotę 3 miliardów złotych. Teraz poznaliśmy konkretne kwoty.

Będą bony – Ministerstwo Klimatu już nad nimi pracuje

Bon energetyczny to najnowszy pomysł Ministerstwa Finansów, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny. Jak ma to działać? To proste – 3 miliardy złotych przeznaczone na ten cel mają trafić do 2 mln rodzin. Wsparcie w tej postaci będzie wypłacane co miesiąc, a jego wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego.

Co jednak najważniejsze, rząd nie chce wiązać Polaków celem na jaki mają przeznaczyć te środki. Bonem energetycznym będziemy mogli zapłacić zatem za paliwo, gaz, prąd, a być może nawet zakupy. Innymi słowy tylko od nas będzie zależało, na co pieniądze zostaną wydane. Posiadacze bonów energetycznych będą mieli więc ogromną swobodę w zakresie celów, na jakie mogą dofinansowanie przeznaczyć. Pozostaje jedynie czekać na decyzje Ministerstwa Klimatu, które aktualnie pracuje nad całym projektem.

diesel-pieniadze-parking

Ile tego będzie?

Według wstępnych zapowiedzi ministra Patkowskiego, do Polaków pod postacią bonu energetycznego trafić ma nawet 3 mld zł. To z kolei oznacza, że średnio gospodarstwo domowe otrzyma 1500 zł przez cały rok 2022 r. Dzieląc to na miesiące daje to kwotę 130 zł miesięcznie. Jeśli weźmiemy natomiast pod uwagę fakt, że w Polsce jest aktualnie około 13,6 mln gospodarstw domowych, to jak łatwo policzyć dostanie bon energetyczny co siódme.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News