PILNE: Będzie pomoc dla przedsiębiorców. "Nikogo nie pozostawimy bez wsparcia"

PILNE: Będzie pomoc dla przedsiębiorców. "Nikogo nie pozostawimy bez wsparcia"

Rząd przygotował nowy podatek dla kierowców

Podaj dalej

W trudnych sytuacjach nikogo nie pozostawiamy bez wsparcia ze strony państwa – podkreślała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, przedstawiając projekt ustawy dotyczącej pomocy dla przedsiębiorców znad Odry.

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnym wsparciu dla podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Projekt przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego – 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika. Firma otrzyma świadczenie, jeżeli jej przychód spadł o min. 50 proc.

Rozwiązania przewidziane w projekcie wypracowaliśmy wspólnie z przedsiębiorcami. Naszą dewizą jest to, aby w trudnych sytuacjach nikt nie pozostał sam sobie – podkreślała minister Marlena Maląg, przestawiając posłom rozwiązania przewidziane w projekcie.

Dla kogo pomoc?

O pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych niekorzystnymi skutkami ekonomicznymi związanymi z sytuacją ekologiczną na Odrze:

  • branża turystyczna (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki itd.),
  • branża gastronomiczna (restauracje, bary itd.),
  • branża sportowo-rekreacyjna (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego itd.).

Pełen krąg podmiotów, którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Podobnie jak okresy, w jakich wypłacane będzie świadczenie.

Firma otrzyma jednorazowe świadczenie, jeżeli przychód firmy będzie niższy o min. 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.

diesel-pieniadze-parking

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News