PILNE: Będzie nowy dodatek dla Polaków w 2023 roku. Rząd w roku wyborczym szykuje prawdziwą rewolucję

PILNE: Będzie nowy dodatek dla Polaków w 2023 roku. Rząd w roku wyborczym szykuje prawdziwą rewolucję

policja mandat dron prędkość przejście dla pieszych skrzyżowanie

Podaj dalej

Powiedzieć, że rok 2023 nie zapowiada się optymistycznie, to jak nie powiedzieć nic. Wojna na Ukrainie szybko niestety się nie skończy, przez co setki milionów ludzi w całej Europie odczują znaczne pogorszenie komfortu i jakości życia. Co zatem można zrobić mając na uwadze tak ponurą perspektywę? Cóż – najlepiej jest korzystać z programów pomocowych realizowanych przez państwo. Polski rząd w roku wyborów planuje kolejny dodatek, który ma pomóc obywatelom w czasach ogólnoświatowego kryzysu.

Przyszłość rysuje się w szarych barwach

Niczym niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę spowodowała dodatkowy wzrost cen paliw i wywołała obawy o bezpieczeństwo podaży energii w UE. Do tego dochodzi galopująca inflacja, kryzys na rynkach energii, horrendalne ceny paliw i perspektywa wielomiesięcznego (o ile nie wieloletniego) marazmu gospodarczego. Nic więc dziwnego, że rządy wszystkich krajów starają się w miarę możliwości rozwijanie planów pomocowych dla swoich obywateli.

Polska nie jest tutaj wyjątkiem i obiektywnie trzeba przyznać, że w 2022 roku przeróżnych programów wsparcia i projektów osłonowych było sporo. Można tutaj wymienić chociażby dodatek osłonowy, na który przeznaczono 4,7 mld zł, dodatek do paliw innych niż węgiel (1,9 mld zł), czy program ciepło z rekompensatą. W przypadku tego ostatniego wartość wsparcia dla odbiorców ciepła systemowego wyniosła 6,9 mld zł. Okazuje się jednak, że to nie koniec.

Dodatek gazowy w 2023 roku.

W ramach tzw. ustawy gazowej Sejm przyjął dodatek gazowy. Ma on polegać na zamrożeniu cen gazu w 2023 r. do poziomu z 2022 r. Teraz pojawiła się jednak kolejna część tej „gazowej układanki. Chodzi o tzw. „Dodatek do gazu 2023 r.” – jest to popularna nazwa refundacji podatku VAT od ceny gazu.

Kwota zwrotu wynika z opłaconej faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Warunek jest tylko jeden – urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi muszą być wpisane do CEEB 21 grudnia 2022 r. Co ważne, zwrot VAT będzie jednak uzależniony od tego, ile pieniędzy mamy w portfelu. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – kogo obejmie program zwrotu podatku dla gospodarstw domowych.

braki gazu mniej ciepla w domach
Pixabay

Kto na tym pomyśle skorzysta najbardziej? W ogromnym skrócie – około 300 tys. osób

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa powiedziała we wtorek dla RMF FM, że z tej formy wsparcia skorzysta około 300 tys. osób. Wynika to z faktu, że rząd wprowadzając dodatek osłonowy wiedział ile gospodarstw domowych jest ogrzewana węglem. Tym samym drogą eliminacji i patrząc przez ilość odbiorców analitycy obliczyli, że z refundacji skorzysta 300 tys. osób.

„Wprowadziliśmy nowy mechanizm, który chroni tych najbardziej potrzebujących, adekwatnie do dodatku osłonowego – to są ci sami odbiorcy przy dochodzie 1500 zł w gospodarstwie wielorodzinnym i 2100 zł w jednoosobowym. Będziemy zwracać VAT na podstawie faktury gazowej. Każdorazowo, gdy ta faktura wpłynie, będzie można się udać do gminy – ten sam punkt gdzie był dodatek osłonowy, węglowy i wszystkie inne dodatki – i uzyskać refundacje tego VAT-u” – dodała Anna Moskwa.

Podstawowe pytanie – jak dostać te pieniądze?

Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, również zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację należy złożyć w terminie 30 dni od otrzymania faktury za gaz. Dokumenty o refundację podatku składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.

Jak zapewnia resort klimatu i środowiska – zwrot podatku VAT będzie też wyłączony spod egzekucji oraz zwolniony z podatku. Wniosek będzie można złożyć również online.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News