PILNE: Będą obowiązkowe badania dla wszystkich kierowców. Nie do wiary co będą sprawdzać

PILNE: Będą obowiązkowe badania dla wszystkich kierowców. Nie do wiary co będą sprawdzać

PILNE: Będą obowiązkowe badania dla wszystkich kierowców. Nie do wiary co będą sprawdzać

Podaj dalej

Aktualnie w Polsce nie ma obowiązkowych badań dla kierowców. Jednak świat się zmienia i jeśli wierzyć Europejskiej Radzie Bezpieczeństwa w Transporcie (ETSC) niebawem może się to zmienić. Wszystko przez nowe regulacje, które niebawem mają objąć wszystkie kraje Unii Europejskiej. W tym oczwiście – również Polskę.

Miały być obowiązkowe dla seniorów, a będą dla wszystkich – bez żadnego wyjątku

Od dłuższego czasu w Polsce trwa debata nad tym, czy okresowe badania dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe. Ale czy są ku temu jakiekolwiek podstawy? Raczej nie.

Jak się okazuje, w Polsce kierowcy – seniorzy (czyli ci po 60 roku życia) to według danych statystycznych najbezpieczniej jeżdżąca grupa kierowców. Jeśli przeliczymy liczbę zdarzeń na 10 tys. osób w danej grupie wiekowej, to jakimś dziwny trafem okazuje się, że wśród seniorów ten wskaźnik wynosi tylko 5,1. Niższy jest tylko wśród osób do 17 roku życia. Tak dobrze przeczytaliście – nie do 18, a do 17 – czyli osób bez uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Europejska Rada Bezpieczeństwa w transporcie wyszła zatem z prostego założenia – nie nakładajmy obowiązku badań dla kierowców tylko po sześćdziesiątce, ale dla wszystkich. To ma oczywiście na celu poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na całym kontynencie. No dobrze, ale co tak właściwie ten pomysł oznacza? To proste.

paszport covidowy
fot. freepik.com

W Polsce osoby zmotoryzowane, które odebrały prawo jazdy przed przed 19 stycznia 2013 r., przechodziły tzw. „okresówki” tylko przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy. Wprawdzie ich dokumenty również będą musiały być wymienione w latach 2028-2033, ale bez obowiązku ponownych badań lekarskich.

Teraz ma to się zmienić

Według ekspertów ETCS, schorzenia czy choroby mogące mieć wpływ na na prowadzenie pojazdów mechanicznych mogą ujawnić się niezależnie od wieku. Dlatego też zdaniem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa w Transporcie regularnie badani powinni być wszyscy kierowcy. Sprawdzany ma być nie tylko wzrok, słuch, zmysł równowagi, serce czy układ oddechowy, ale również stan psychiczny i neurologiczny kierowcy.

Co najważniejsze, ETCS bardzo mocno lobbuje w tym temacie i wszystko wskazuje na to, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ich planem, Bruksela w najbliższym czasie będzie musiała podjąć ich projekt pod dyskusję.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News