PILNE - 9 maja, czy dziś warto zatankować? Mamy dla was aktualizację cen paliw

PILNE - 9 maja, czy dziś warto zatankować? Mamy dla was aktualizację cen paliw

nowe paliwo na stacjach

Podaj dalej

Ceny paliw dalej są w Polsce na niepokojąco wysokim poziomie. Po Rosyjskiej inwazji na Ukrainę Pb95, olej napędowy i LPG drożeją w zastraszającym tempie. A jeśli wierzyć ekspertom i analitykom – będzie tylko gorzej. Czego dziś mogą spodziewać się kierowcy na stacjach benzynowych? Cóż, w ogólnym skrócie – wesoło nie jest.

Drastyczny wzrost podstawowych mieszanek paliw to aktualnie temat numer 1. w Polsce. Kierowcy, którzy dużo podróżują muszą przygotowywać się powoli na najgorsze.

Bez huraoptymizmu, ale dalej stabilnie

Prognoza cen paliw w Polsce – 9 maja 2022

– Pb98 – 7,06-7,20
– Pb95 – 6,67-6,82
– ON – 7,43-7,58
– LPG – 3,79-3,90

Jest taniej, ale dalej drogo. Dlaczego tak się dzieje?

Obniżona podaż ropy naftowej, a co za tym idzie jej wysokie ceny, sytuacja geopolityczna i napięcia na linii Rosja-Ukraina, a także kwestie klimatyczne i słaby złoty – to wszystko wpływa dziś na ceny paliw na stacjach benzynowych. Jeśli mowa o cenach paliw w Polsce, to przy kasie na stacji najwięcej płaci się za te pewne niczym śmierć podatki. W naszym kraju akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna decydują o ponad połowie ceny za litr paliwa. Dopiero reszta to „czysta wartość” benzyny, oleju napędowego czy LPG oraz marża rafinerii i stacji paliw.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że byłyby one zdecydowanie większe i jeszcze bardziej drenowały kieszenie kierowców, gdyby nie lutowa obniżka VAT-u z 23% na zaledwie 8%. Gdyby nie to, benzyna kosztowałaby najprawdopodobniej już ponad 8 zł, a olej napędowy w granicach 9 zł za litr. Na razie VAT pozostanie obniżony do tej wartości do połowy tego roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że rząd zdecyduje się utrzymać poziom 8% nawet do 31 grudnia br.

Tanie tankowanie
Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News