PILNE: 40 zł dziennie za przyjęcie uchodźcy to nie wszystko. Ta kwota może zostać zwiększona w dwóch przypadkach

PILNE: 40 zł dziennie za przyjęcie uchodźcy to nie wszystko. Ta kwota może zostać zwiększona w dwóch przypadkach

Lviv,,Ukraine,-,February,26,,2022.,People,In,Railway,Station

Podaj dalej

Od początku wojny na Ukrainie do Polski przybyło już prawie 2 mln uchodźców. Co może jednak niepokoić najbardziej, kolejki na naszych wschodnich przejściach granicznych cały czas są bardzo długie.

To oczywiście nie jest nic dziwnego, ludzie uciekający z ogarniętego konfliktem kraju szukają bezpiecznego schronienia, które znajdują u setek tysięcy Polaków, którzy przyjęli ich do swoich domów. 

Zgodnie z projektem specustawy, którą w poniedziałek 7 marca przyjął rząd i którą przyjął Sejm, uciekający przed wojną w Ukrainie będą mogli w łatwy sposób zalegalizować swój pobyt w Polsce. Uchodźcy będą również objęci pakietem świadczeń, otrzymają możliwość ubiegania się o 500+ oraz inne świadczenia socjalne.

putin wojna wojsko ukraina rosja ropa naftowa gaz paliwo ceny cena
fot. pixabay

40 zł/os to nie wszystko

Projekt zakłada też pomoc tym osobom, które zdecydowały się przyjąć do swoich domów i mieszkań obywateli Ukrainy. W dzienniku ustaw pojawiło się właśnie rozporządzenia ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom, oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty. Jak się okazuje, 40 zł/os to nie wszystko.

Rozporządzenie zakłada możliwość podniesienia kwoty świadczenia przez wojewodę w przypadku:

  • gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca:
  •  zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy;

Świadczenie będzie wypłacane za okres 60 dni faktycznego zakwaterowania i wyżywienia uchodźców i będzie wypłacane z dołu.

fot: shutterstock

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News