PILNE - 2 maja, czy dziś warto zatankować? Mamy dla was aktualizację cen paliw - dla kierowców może to być szok

PILNE - 2 maja, czy dziś warto zatankować? Mamy dla was aktualizację cen paliw - dla kierowców może to być szok

tankowanie paliwa

Podaj dalej

Ceny paliw dosłownie oszalały. Po Rosyjskiej inwazji na Ukrainę Pb95, olej napędowy i LPG drożeją w zastraszającym tempie. A jeśli wierzyć ekspertom i analitykom – będzie tylko gorzej. Czego dziś mogą spodziewać się kierowcy na stacjach benzynowych? Cóż, w ogólnym skrócie – wesoło nie jest.

Drastyczny wzrost podstawowych mieszanek paliw to aktualnie temat numer 1. w Polsce. Kierowcy, którzy dużo podróżują muszą przygotowywać się powoli na najgorsze.

Bez huraoptymizmu, ale dalej stabilnie

Prognoza cen paliw w Polsce – 2-8 maja 2022

– Pb98 – 6,81-7,01
– Pb95 – 6,47-6,59
– ON – 7,21-7,37
– LPG – 3,62-3,73

Tankowanie
fot. pixabay

Jest taniej, ale dalej drogo. Dlaczego tak się dzieje?

Obniżona podaż ropy naftowej, a co za tym idzie jej wysokie ceny, sytuacja geopolityczna i napięcia na linii Rosja-Ukraina, a także kwestie klimatyczne i słaby złoty – to wszystko wpływa dziś na ceny paliw na stacjach benzynowych. Jeśli mowa o cenach paliw w Polsce, to przy kasie na stacji najwięcej płaci się za te pewne niczym śmierć podatki. W naszym kraju akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna decydują o ponad połowie ceny za litr paliwa. Dopiero reszta to „czysta wartość” benzyny, oleju napędowego czy LPG oraz marża rafinerii i stacji paliw.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że byłyby one zdecydowanie większe i jeszcze bardziej drenowały kieszenie kierowców, gdyby nie lutowa obniżka VAT-u z 23% na zaledwie 8%. Gdyby nie to, benzyna kosztowałaby najprawdopodobniej już ponad 8 zł, a olej napędowy w granicach 9 zł za litr. Na razie VAT pozostanie obniżony do tej wartości do połowy tego roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że rząd zdecyduje się utrzymać poziom 8% nawet do 31 grudnia br.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News