PILNE: Od 1 stycznia na stacjach paliw zmieni się wszystko. To będzie obowiązkowe [WYJAŚNIAMY]

PILNE: Od 1 stycznia na stacjach paliw zmieni się wszystko. To będzie obowiązkowe [WYJAŚNIAMY]

Stacje paliw nie pokażą ceny za litr

Podaj dalej

Od 1 stycznia na stacjach paliw w całej Polsce dojdzie do małej rewolucji. Wszystko przez rozporządzenie ministerstwa klimatu w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego, oraz oznakowania miejsc tankowania pojazdu samochodowego takim paliwem. Brzmi skomplikowanie? Spieszymy zatem z wyjaśnieniami.

Mała rewolucja

W ogólnym uproszczeniu – nowe oznaczenia na stacjach benzynowych mają ułatwić życie kierowcom. Chodzi o to, aby do minimum ograniczyć ryzyko zatankowania złego paliwa. Dodatkowo również od 1 stycznia wejdzie w życie normalizacja oznaczeń dystrybutorach i pistoletach.

Jak ominąć kolejki na stacjach benzynowych
Fot. pixabay.com

Tym samym – każde paliwo, na każdej stacji benzynowej (bez względu na sieć) będzie tak samo oznakowane. Co ciekawe, nowe oznaczenia paliwa będą również obowiązkowo stosowane m.in. w instrukcjach obsługi nowych aut czy na korkach i klapkach wlewu paliwa. Zmiany zaproponowane przez ministerstwo klimatu są obowiązkowe, a zatem każda stacja paliw w Polsce będzie musiała zaadoptować się do nowych regulacji.

  • Paliwo ciekłe typu oleju napędowego oznacza się co najmniej identyfikatorem w kształcie kwadratu, w środku którego zamieszcza się symbol „BX”, gdzie X oznacza miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) w procentach objętościowych.
  • Paliwo ciekłe typu benzyny silnikowej oznacza się co najmniej identyfikatorem w kształcie okręgu, w środku którego zamieszcza się symbol „EX”, gdzie X oznacza miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość etanolu w procentach objętościowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News