Pieniądze z programu 300+ trafiają już na konta Polaków. Pamiętaj o złożeniu wniosku - tutaj nie ma na co czekać

W roku szkolnym 2023/24 rodzice kolejny raz liczyć na wsparcie finansowe z rządowego programu „Dobry Start”. Polega on na jednorazowej wypłacie w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Świadczenie to jest przyznawane niezależnie od dochodu rodziny. Trzeba pamiętać, że od 1 lipca 2023 roku nabór wniosków odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną.

pieniadze dla polakow
Podaj dalej

Dla kogo?

Pieniądze z programu „Dobry start” przysługują wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością – do 24 lat. Wsparcie jest niezależne od wysokości dochodów rodziców. 300 plus nie obejmuje dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studentów – nawet jeśli mieszczą się w uprawniającym do świadczenia przedziale wiekowym.

Aby otrzymać środki z programu „Dobry start”, rodzice lub opiekunowie dziecka muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą to zrobić na kilka sposobów, lecz przekazanie dokumentów musi odbyć się wyłącznie elektronicznie. Wnioski można składać poprzez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

– Wnioski o świadczenie z programu „Dobry start” można składać do 30 listopada. Obsługa programu przebiega bez zakłóceń. Od 1 lipca tego roku do ZUS wpłynęło ponad 3,1 mln wniosków o wyprawki szkolne. Otrzyma je 4,5 mln dzieci – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Kiedy pieniądze na koncie?

Osoby, które złożyły wniosek do końca sierpnia, otrzymają przelew 300 zł najpóźniej 30 września. Jeżeli rodzice złożą wniosek w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub w listopadzie, to wypłata nastąpi w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Przeczytaj również